A Vállalatgazdaságtani Tanszék alapítására (hazánkban elsőként) 1987-ben – a miskolci közgazdászképzés indításával egyidőben – került sor, mely szisztematikus szervezetfejlesztési munka eredményeként – a Gazdaságtudományi Kar intézetesítési koncepciójának megfelelően 2000. július 1-jén Gazdálkodástani Intézetté alakult át.
A Gazdálkodástani Intézet széleskörű oktatási tevékenységet folytat, mely az Intézet két tanszéke, a Vállalatgazdaságtani Intézeti Tanszék és az Üzleti Vállalkozási Intézeti Tanszék között oszlik meg. A Vállalatgazdaságtani Tanszék szakterülete a vállalati és nonprofit szervezetek gazdálkodási és gazdálkodás-módszertani kérdéseinek vizsgálata, a sikeres működés és fejlesztés lehetőségeinek feltárása, elemzése, a vállalat és környezete közötti összhangot biztosító stratégia kialakítása. Az Üzleti Vállalkozási Tanszék szakterülete a sikeres vállalkozások létrehozásához, fejlesztéséhez, működtetéséhez szükséges ismeretek tárgyalása, a vállalkozások jogi szabályozásának megismerése, valamint a korszerű informatikai tudás biztosítása.
Részt veszünk a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karán a nappali, a levelező, a Ph.D doktori és a posztgraduális képzésekben. Intézetünk a Gazdálkodási és menedzsment alapszakon önálló szakiránnyal áll a hallgatók rendelkezésére, a Vállalkozási szakirány irányításával, működtetésével kapcsolatos feladatokat látja el. A mesterszakok közül a Gazdálkodástani Intézet a Vállalatgazdaságtan, valamint a Vállalkozásfejlesztés mesterszak szakvezető intézete.
A közgazdász hallgatókon kívül oktatjuk a Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi, Gépészmérnöki és Informatikai, Állam- és Jogtudományi, valamint Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának nappali, illetve levelező hallgatóit, továbbá részt veszünk a Mérnök-Közgazdász, Jogász-Közgazdász, Orvos-Közgazdász, Gyógyszerész-Közgazdász szakok, valamint az angol nyelvű MBA mester képzés oktatásában.
Munkánk során nagy hangsúlyt helyezünk az oktatás magas színvonalának biztosítására. Célunk, hogy a hallgatóink számára a piac változó igényeihez rugalmasan alkalmazkodó, valamint az Európai Unió követelményeinek megfelelő, korszerű és versenyképes ismereteket nyújtsunk. Ennek érdekében tananyagainkat folyamatosan aktualizáljuk, beépítve a legújabb hazai és nemzetközi kutatások eredményeit is. Intézetünk együttműködik a MTA MAB Közgazdaságtudományi Szakbizottságának Gazdálkodástudományi Munkabizottságával. Gondozza a Vállalkozói Agora Mentorprogramot, ami támogatja és segíti az egyetemi hallgatók vállalkozóvá válását. Nyitottak vagyunk az oktatók-hallgatók közös gondolkodására, a tehetséggondozásra és a hagyományőrzésre. Különböző érdekes témákat ismerhetnek meg és ezekhez kapcsolódóan számos élményt szerezhetnek nálunk a hallgatók.
Kurzusaink fókuszában a gyakorlatorientáltság áll, melynek célja, hogy a tanulók kézzelfogható tapasztalatot, jó helyzetfelismerő és problémamegoldó képességeket, készségeket szerezzenek, képesek legyenek a vállalati folyamatok szakszerű áttekintésére, elemzésére és értékelésére, a vállalati tevékenység különböző területein felmerülő gazdálkodási feladatok megoldására. Szakirányos hallgatóink pedig birtokába kerüljenek mindannak a tudásnak, ami egy önálló működőképes vállalkozás beindításához, sikeres működtetéséhez szükséges.
A hagyományos elméleti (előadás-centrikus) képzési forma mellett teret kapnak a komplex elemzési, tervezési, problémamegoldási feladatok elvégzését célzó gyakorlatorientált elemek is. A munka során hallgatóink a szakmai ismereteken túlmenően fejleszthetik kommunikációs, előadói és prezentációs készségeiket mind egyénileg, mind csoportmunkában, ami a közgazdász pályán elengedhetetlen. Az oktatás magas színvonalát a legújabb gyakorlati módszerekkel, folyamatosan naprakész ismeretek nyújtásával az ezen a téren nagy tapasztalattal rendelkező, elkötelezett oktatóink biztosítják.
További naprakész tartalmakért, információkért és képekért látogasson el Facebook közösségi oldalunkra!