Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Tantárgyak

A képzési szint után a megfelelő kar kiválasztásával több információ jelenik meg. A tantárgyi tematikák az aktuális félévben az egyetemi zárt e-learning rendszerben érhetőek el. Korábbi tematika keresése esetén kérjük forduljon az intézeti adminisztrációnkhoz!

BTK alapképzések

 

GÉIK alapszak

 

GTK alapszakok tárgyai

Tantárgy neve: Energetikai gazdaságtan
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: Az Energetikai gazdaságtan tárgy a Vállalkozási specializációt választó hallgatók számára kötelező tárgy. A tantárgy célja megismertetni a hallgatókkal az energiapiacon lezajlott folyamatokat, tendenciákat, a növekvő energiafelhasználás következményeit, a globális energiaválság társadalmi, gazdasági, politikai és környezeti kihívásait.
Tantárgy tematikus leírása: Az energia szerepe az emberiség fejlődésében. Energiakorszakok. A globális energiaválság gazdasági, társadalmi, környezeti kihívásai. Az energiapiac működése és szereplői. A liberalizált energiapiac működése. Az energiapiaci liberalizáció. A villamos energia és a földgáz piac sajátosságai Energiapolitikai kezdeményezések. Az EU és Magyarország energiapolitikája, energiastratégiák. Energiapiaci direktívák és átültetésük a hazai jogrendbe. Energiaszektor. A villamos energia termelés erőművi megoldásai – költségei – összehasonlítás. Az energiahordozó-mix időbeli alakulása és várható átrendeződése. Energiaátmenet. Az EU ETS emisszió kereskedelmi rendszer, kvótakereskedelem. Az energiaárak alakulása, az energia végfelhasználói árának összetevői. Az energiafelhasználás alakulása és szerkezete. Energiaintenzív ágazatok. Vállalati energiagazdálkodás. Az energetikai beruházások értékelése. Körforgásos gazdaság. Ipari szimbiózis megoldások. Önkormányzati energiagazdálkodás. A fenntartható energia és klíma cselekvési terv SECAP. Közösségi energia, Közintézmények energia felhasználása. Hallgatói prezentációk

Tantárgy neve: Gazdálkodási esettanulmányok
Tárgyfelelős: Dr. Musinszki Zoltán, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A hallgatók a megszerzett tudásuk birtokában képesek a gazdálkodó szervezetek és intézmények működési folyamatainak és gazdasági kapcsolatainak komplex megismerésére, elemzésére, tervezésére, ellenőrzésére. A gyakorlati tudás és tapasztalat megszerzését segíti az órán bemutatott valós esettanulmányok közös és önálló munka keretében történő feldolgozása.
Tantárgy tematikus leírása: Bevezető óra, a követelmények és a félévi feladatok ismertetése, problémafelvetés, feladatkiosztás. Elméleti bevezető. 1. egyéni feladat prezentálása. Az adott iparág általános bemutatása (fogalmi lehatárolás, a jellemző statisztikai mutatók, és az ágazatot leginkább érintő makrokörnyezeti hatások figyelembevétele mellett, az elmúlt öt évre visszamenőleg). Előző órai reflexiók alapján az 1. egyéni beszámolók finomhangolása, beszámolás. A vállalati környezet elemzésére szolgáló módszertanok általános megvitatása, érvek, ellenérvek. Következő órára megoldandó feladat kiosztása. 1. csoportos beszámoló prezentálása. A strukturált információ és adatgyűjtés eredményeinek megvitatása. Előző órai reflexiók alapján az 1. csoportos beszámolók finomhangolása, beszámolás. A választott iparágra ható tényezők összefoglalása, az eredmények megvitatása. Következő órára megoldandó feladat kiosztása. 2. egyéni feladat prezentálása. Személyenként az iparághoz tartozó öt vállalat gyűjtése. A pénzügyi beszámolókból nyerhető információk és azok hasznosíthatósága (mérleg, eredménykimutatás). Következő órára megoldandó feladat kiosztása. 2. csoportos munka. az öt vállalat pénzügyi beszámolóinak gyűjtése I.Eredménykimutatások feldolgozása. Előző órai reflexiók alapján a 2. csoportos beszámolók finomhangolása, beszámolás. Következő órára megoldandó feladat kiosztása. 3. csoportos munka. Az öt vállalat pénzügyi beszámolóinak gyűjtése II.. Mérleg adatok feldolgozása. Előző órai reflexiók alapján a 3. csoportos beszámolók finomhangolása, beszámolás. Következő órára megoldandó feladat kiosztása. 4. csoportos beszámoló. 5 szálloda éves beszámolóinak szintetikus elemzése (vagyoni, pénzügyi, jövedelmezőségi, likviditási helyzet szempontjából). Előző órai reflexiók alapján a 4. csoportos beszámolók finomhangolása, beszámolás.

Tantárgy neve: Erőforráskontrolling
Tárgyfelelős: Dr. Musinszki Zoltán, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A hallgató képes legyen a termelő és szolgáltató vállalkozások tevékenységének elemzésére, a döntések előkészítésének megalapozására, az adatvagyon hasznosításra. A hallgató megismerje az erőforrás-felhasználások dokumentációs hátterét és elemzési sajátosságait. Kiemelt cél a kooperatív, a kommunikatív, a logikai és az elemző készség, valamint a rendszerszemléletű és kritikai gondolkodás fejlesztése.
Tantárgy tematikus leírása: Az erőforráselemzés általános módszertana Projektfeladat megbeszélések a csoportokkal egyedileg egyeztetett időpontokban Az erőforrásáramlás folyamata és számvitele 1., 2. és 3. csapatok prezentációi Az erőforrásáramlások bizonylati háttere 4., 5. és 6. csapatok prezentációi Projektfeladat megbeszélések a csoportokkal egyedileg egyeztetett időpontokban Az erőforrásfelhasználás elemzésének módszerei I. A vezetői információs igények és az adatvagyon hasznosítás – csapatok prezentáció Az erőforrásfelhasználás elemzésének módszerei II. Az adatvagyon hasznosítása a kalkulációk során – csapatok prezentáció A mezőgazdasági tevékenység elemzési sajátosságai A kereskedelmi tevékenység elemzési kérdései

Tantárgy neve: Etikett, protokoll
Tárgyfelelős: Szilágyiné dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a mindennapi és az üzleti élet legfontosabb illemszabályait, önállóan is képesek legyenek üzleti találkozók, hivatalos rendezvények megszervezésére, valamint eligazodjanak a nemzetközi üzleti élet szövevényes viselkedési szabályai között. Képesek legyenek a hazai és a nemzetközi üzleti környezetben történő hatékony kommunikációra.
Tantárgy tematikus leírása: Bevezető, követelmények, csoportbeosztás. Az illem, etikett, protokoll, etika, diplomácia összefüggései. A viselkedéskultúra alapjai, alapfogalmai. Történeti bevezetés. Az illem kialakulása, fejlődése, legfontosabb illemszabályok. A magán és a hivatalos viselkedéskultúra kettéválása Az illem etikett protokoll alapszabályai: bemutatkozás, bemutatás, köszönés, megszólítás Az illem etikett protokoll alapszabályai: társalgás, viselkedés nyilvánosság előtt, biológiai megnyilvánulások, női udvariasság, lazítás, pontosság, dohányzás. A hétköznapi protokoll kellékei: telefon, névjegy, írásbeli udvariasság, ajándék, virág, meghívó. Az öltözködés illemtana: jól ápoltság, öltözködési szabályok, hivatalos és magánöltözetek. Vendéglátás protokollja: álló és ültetéses alkalmak, étkezési kultúra. Egyéb társasági összejövetelek a borkóstoló és vadászat szabályai Viselkedési kultúra sajátosságai külföldön Európában Viselkedési kultúra sajátosságai külföldön Ázsiában. Viselkedési kultúra sajátosságai külföldön É-D Amerikában. Viselkedési kultúra sajátosságai külföldön Afrikában. Viselkedési kultúra sajátosságai külföldön Ausztráliában. Álláskeresés és munkahely illemtana, az üzleti etikett. Tárgyalás és üzleti megbeszélés. Viselkedéskultúra az üzletkötés területén.

Tantárgy neve: Gazdasági informatika
Tárgyfelelős: Dr. Csiszár Csilla Margit, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A Gazdasági informatika tantárgy feladata, hogy kibővítse a hallgatók informatikai ismereteit a gazdálkodási folyamatok átlátására, elemzésére szolgáló információs technológiai eszközök megismerése és készségszintű használata által. A kurzus során a hallgatók a Microsoft 365 különböző eszközeit (Excel, Forms, OneDrive, Outlook, PowerPoint, SharePoint, Teams, Word) ismerik meg. A tantárgy célja, hogy az informatikiai ismeretek bővítése közben fejlessze a logikai és kritikai gondolkodásmódot, valamint az adatkezelési és elemzési képességeket. A hallgatók olyan alkalmazható tudást szereznek, amely lehetővé teszi számukra a vállalati ügyvitel, elemzések, prezentációk és felmérések hatékony elkészítését. A Microsoft 365 eszközök mélyebb megismerése révén a hallgatók kreatív problémamegoldó képességeiket is fejlesztik, és olyan analitikus készségeket alakítanak ki, melyek segítségével összetett üzleti kihívásokat érthetnek meg, prezentálhatnak és hatékonyan kezelhetnek.
Tantárgy tematikus leírása: 1 Bevezetés - Microsoft 365 A Microsoft 365 felépítése. Az Office csomag használata. A OneDrive, SharePoint, Teams alkalmazás alapismeretei. 2 Adatkezelés Adatbevitel Forms, Excel, PowerPoint, Word. Gyorsbillentyűk alkalmazása Windows és Office felületeken. 3 Táblázatkezelési és adatmegjelenítési alapismeretek Táblázatok készítése. A vizualizáció alapjai. 4 Adatvizualizáció Diagramkészítés sarokpontjai. Adatvizualizáció videó. 5 Számonkérés I. - Adatrendezés Rendezés, szűrés. Az irányított szűrő és a szeletelő használata. 6 Adatelemzés és kimutatás készítése A Pivot tábla alkalmazása. Kimutatásdiagram használata. Kereszttáblák készítése. 7 A függvények használata Függvények alapismerete. Cellahivatkozások. Logikai függvények. 8 Szövegfüggvények használata Adattisztítás, adatátalakítás, szövegek kezelése. Szövegdaraboló varázsló használata. 9 Keresési és hivatkozási függvények használata Adatok megfeleltetése, értékek kikeresése. Microsoft új függvényeI: Xkeres, XHol.van 10 Matematikai és statisztikai függvények használata Értékösszegzések. Statisztikai és optimailizálási feladatok. 11 Microsoft AI és integrációs megoldások Gyakorlati feladatok megoldása Excel, Word, PowerPoint együttes használatával. 12 Excel tippek és trükkök Adatátalakítások, adateszközök használata. Gyakran felmerülő Excel problémák praktikus megoldásai.

Tantárgy neve: Gazdasági jog
Tárgyfelelős: Szilágyiné dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy célja: megismertetni a hallgatókkal a fontosabb jogi alapfogalmakat, a polgári jog alapjait, valamint áttekintést nyújtani a gazdaság és a jog viszonyáról.
Tantárgy tematikus leírása: 1. Tudományelméleti alapok: a jogtudomány fogalma, csoportosítása, főbb területei. A jog fogalma, kialakulása, fejlődése. 2. A jogviszony fogalma, elemei. Jogalanyok és jogi tárgyak. A természetes személyek jogképessége és cselekvőképessége. 3. A polgári jog alapelvei, a jogviszony jellemzői, osztályozása, szerkezete, alanyai, tárgya, tartalma. 4. A tulajdonjog tartalma, korlátai, megszerzése, védelme. A kötelmi jog fogalma, alanyai, tárgya. 5. A szerződések közös szabályai, létrejötte, érvénytelensége, megszűnése. A szerződési biztosítékok fogalma, fajtái, szerepe. 6. Szerződések fogalma, tipizálása. Az adás-vételi, bérleti, vállalkozási, megbízási, és biztosítási szerződések fogalma, alanyai, tárgya, tartalma és főbb jellemzői. 7. A vállalkozások gazdasági szerepe, funkciója, gazdálkodásukat és működésüket érintő jogszabályok rendszerezése. 8. Az egyéni vállalkozási formák jellemzői, gyakorlásának feltételei. 9. Betéti társaság és a közkereseti társasági formák fogalma, alapítása, külső és belső jogviszonyai. 10. A Korlátolt felelősségű társasági forma fogalma, alapítása, szervezete, működése és jellemzői. 11. A Részvénytársasági forma fogalma, alapítása, szervezete, működése és jellemzői. 12. A szövetkezeti forma szabályozása, alapítása, szervezete, működésének jellemzői. 13. Az Európai Uniós társasági formák típusai és szabályozásuk. 14. A vállalkozások megszűnése, különös tekintettel a csőd és felszámolási eljárásra.

Tantárgy neve: Kontrolling alapjai
Tárgyfelelős: dr. Musinszki Zoltán, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A modern kontrolling szemléletmód megismerése. A kontrolling funkciók (tervezés, mérés és elemzés, beszámolás és visszacsatolás), a döntéstámogatás módszereinek áttekintése. A vállalkozási szférában működő szervezetek kontrolling rendszerének működtetése, közreműködés az operatív kontrolling alrendszer kialakításában, fejlesztésében. A gazdasági folyamatok pénzügyi, számviteli következményeinek meghatározása.
Tantárgy tematikus leírása: A kontrolling fogalma, kontrolling rendszer, PDCA, A kontrollingtervezés módszertana, Eredménytervezés, tervezési esettanulmányok, Tervezés – eredményterv, optimális eredmény, Tényezőkre bontás módszerei egy termék esetén, Tényezőkre bontás több termék esetén, Költség- és eredményelemzés egy termék esetén, Költség- és eredményelemzés több termék esetén, Stratégiai kontrolling, A beszámolási rendszer, mutatószámok, mutatószámrendszerek, Hagyományos pénzügyi mutatók, Költség-volumen-eredmény elemzés, A kontroller, kontrolling szervezet

Tantárgy neve: Létesítménygazdálkodás
Tárgyfelelős: Szűcsné dr. Markovics Klára, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgy oktatásának fő célja a vállalatok létesítménygazdálkodási tevékenységeinek ellátásához szükséges alapvető ismeretek áttekintése, illetőleg azon készségek fejlesztése, melyek a létesítménygazdálkodással kapcsolatos összefüggések átlátáshoz szükségesek. A tárgy a létesítménygazdálkodás mibenlétével, az ezen a területen folyó gazdálkodási tevékenység bemutatásával, valamint az alkalmazható különböző elemző és döntés-megalapozó számítási módszerekkel foglalkozik.
Tantárgy tematikus leírása: A létesítménygazdálkodás kialakulásának előzményei, fogalma. Az eredményes létesítménygazdálkodás előfeltételei. A létesítménygazdálkodás szerepe a vállalati gazdálkodásban. A létesítménygazdálkodás helye a vállalat szervezeti felépítésében. A létesítménygazdálkodáshoz szükséges szaktudás. A létesítménygazdálkodás feladatai. A létesítményekhez jutás módjai I.: beruházás. A létesítmény-beruházások döntés-előkészítésének folyamata és módszerei. A létesítményekhez jutás módjai II.: bérlet, lízing, vásárlás. Az üzemi és irodai munkahelyek megfelelő színvonalú kialakításának kulcsfontosságú kérdései. A létesítmények üzemeltetésével, fenntartásával kapcsolatos tevékenységek. A kihasználatlan létesítmények hasznosításának gyakorlati kérdései. A létesítménygazdálkodás költségeinek tervezése és ellenőrzése A létesítménygazdálkodási tevékenységek kihelyezése, a megfelelő szolgáltató kiválasztása. A tevékenységek outsourcingjának lehetséges előnyei és kockázatai, főbb lépései. Az outsourcing-szerződések tartalmi elemei. A hazai létesítménygazdálkodási „iparág” helyzete napjainkban. Létesítménygazdálkodással foglalkozó szakmai szervezetek hazánkban.

Tantárgy neve: Pénzügyi és költségkontrolling
Tárgyfelelős: Dr. Musinszki Zoltán, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy kiemelt célja az eddig megszerzett pénzügyi és költségkontrolling ismeretek szimulált helyzetekben történő együttes alkalmazása. Ennek érdekében a félév során a hallgatók két külön projektfeladatban vesznek részt. Pénzügyi kontrolling: A pénzügyi kontrolling projektfeladat során a hallgatók egy 5 fordulós pénzügyi szimulációs játékban hoznak üzleti döntéseket. A játékot az nyeri, akinek a legnagyobb saját tőkét sikerül összegyűjtenie. A hallgatók az üzleti szimulációhoz kapcsolt esettanulmányokat oldanak meg a megadott kötelező irodalomból. A cél a már meglévő készségek fejlesztése, problémamegoldás a vállalati pénzügyek világából. Költségkontrolling: A költségkontrolling projektfeladat célja a költségek és az eredmény alakulására ható folyamatok áttekintése, tervezése, elemzése; a folyamatok hatásmechanizmusának feltérképezése, és ezen keresztül a problémafelismerő és megoldó képesség fejlesztése. A félév során egy esettanulmány feldolgozására kerül sor, amely során kitérünk a költséggazdálkodás rendszerének kialakítására, fejlesztésére. A részletesebb feladatok pontos meghatározására és ütemezésére az előrehaladás függvényében kerül sor. Ennélfogva a projekt ütemterve egy lehetséges előrehaladást képez le!
Tantárgy tematikus leírása:

Tantárgy neve: Társadalmi vállalkozások
Tárgyfelelős: Szilágyiné dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A kurzus során a hallgatók elsajátítják a szociális gazdaságra és a társadalmi vállalkozásokra vonatkozó alapvető ismereteket. Olyan, korunk társadalmi és gazdasági kihívásaira reflektáló problémamegoldási, vállalkozási megközelítéseket tanulhatnak meg, melyek üzleti vállalkozásoknál alkalmazva is értékes látásmódot és fontos képességeket jelentenek számukra
Tantárgy tematikus leírása: • A társadalmi vállalkozások fogalma, társadalmi és gazdasági szerepe • A társadalmi vállalkozás nemzetközi értelmezései • A társadalmi vállalkozások szervezeti formái: szociális szövetkezetek • A társadalmi vállalkozások szervezeti formái: alapítványok, egyesületek, nonprofit és forprofit gazdasági társaságok • A társadalmi vállalkozások magyarországi elterjedtsége. A társadalmi vállalkozások magyarországi elterjedtsége és bevételei, azok területi és szektorális jellemzői • A társadalmi vállalkozások társadalmi és vállalkozási tevékenységei • A társadalmi vállalkozások működési jellemzői és foglalkoztatási gyakorlata • A társadalmi vállalkozások pályázati és forrásszerzési lehetőségei • Társadalmi vállalkozások sikeres üzleti működése • A társadalmi vállalkozások küldetései (gyakorlaton hallgatói prezentációk) • A társadalmi vállalkozások eredményei, sikertényezői, nyereség-elosztási gyakorlata (gyakorlaton hallgatói prezentációk) • Társadalmi hatások mérése (gyakorlaton hallgatói prezentációk)

Tantárgy neve: Termeléskontrolling
Tárgyfelelős: Dr. Musinszki Zoltán, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A hallgatók képesek legyenek a működési, termelési folyamatokról a pénzügyi számvitel által szolgáltatott –főként a költségeket érintő- adatok értelmezésére, döntéselőkészítésben történő hasznosítására. A hallgatók megismerik a vállalkozási szférában működő szervezetek erőforrás-felhasználásainak tervezésére, mérésére, értékelésére, valamint elemzésére alkalmazott költségszámítási eszközöket, módszereket, különös tekintettel a költségfelosztásra és az önköltségszámításra.
Tantárgy tematikus leírása: A költség fogalma, mérése és értékelése. A költségek csoportosítása. Műszaki innovációk – gazdasági innovációk. Fejezetek a termelés- és költségkontrolling történetéből: korai költségszámítási rendszerek, tudományos vezetés, felelősségi elvű számvitel, stratégiai vezetői számvitel, Backflush Accounting. Az önköltségszámítás fogalma, célja, tárgya, feladata, szabályozása - a kalkulációs egység megválasztásának problematikája. Az önköltségszámítás módszerei – az egyszerű osztó kalkuláció, a fáziskalkuláció, az egyenértékszámos osztó kalkuláció, a pótlékoló kalkuláció, a normatív kalkuláció. Költségfelosztási modellek, a vetítési alap kiválasztása. Költségfelosztási modellek, az egyirányú felosztás. A kölcsönös szolgáltatások problémája. A közös termelési folyamat költségeinek meg(fel)osztása.

Tantárgy neve: Üzleti etika
Tárgyfelelős: Szilágyiné dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy célja, a hallgatókkal megismertetni az etikai alapfogalmakat, irányzatokat, elméleteket a gazdaság és erkölcs kapcsolatát. Az etikus vállalati kultúra megismerését követően az esettanulmányok feldolgozásával képessé válnak az etikai problémák gyakorlati felismerésére és megoldási alternatívák kidolgozására.
Tantárgy tematikus leírása: Az üzleti etika kialakulása, alapkérdései, fő irányzatai Etikai alapfogalmak. A gazdaság és az erkölcs kapcsolata A vállalati társadalmi felelősség megjelenése a vállalati gyakorlatban. A vállalati etika kialakulása és irányzatai. Erkölcsös menedzsment. Etikus vállalati stratégia. Stakeholder management Etikus vállalati kultúra. Az üzleti etika intézményesülése. Erkölcsileg tudatos fogyasztók, befektetők, keretfeltételek. A fogyasztókkal, a tulajdonosokkal és az alkalmazottakkal kapcsolatos etikai kérdések. A beszállítókkal, a kormányzattal és a versenytársakkal kapcsolatos etikai kérdések. A helyi közösséggel, és a természeti környezettel kapcsolatos etikai kérdések A közigazgatás és az olajipar etikai kérdései A pénzügyi szektor és kereskedelem etikai kérdései. Az egészségügyi, és az építőipar etikai kérdései. Nemzetközi etikai kérdések megvitatása.

Tantárgy neve: Üzleti tervezés módszertana
Tárgyfelelős: Szilágyiné dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy keretében az üzleti terv készítés folyamatának, céljának, funkcióinak, részterveinek megismerése, az egyes résztervek összeállítása során alkalmazható tervezési módszerek áttekintése zajlik. A hallgatók képessé válnak a gazdálkodó szervezetek és intézmények folyamatainak megtervezésére. A félév során egy konkrét vagy fiktív vállalkozás üzleti tervének az elkészítése a feladat minden hallgató számára, melyet a gyakorlatokon be kell mutatniuk, és meg kell vitatniuk a többiekkel, így képessé válnak tárgyalási és prezentációs technikák alkalmazására, meggyőző szakmai érvelésre. A szakirányos törzstárgy célja, hogy a hallgatók az üzleti tervezés módszereit elsajátítsák, képessé váljanak az üzleti terv összeállítására. A hallgatók megtanulják a szervezetek és intézmények létrehozására, struktúrájuk, szervezeti magatartásuk kialakítására és változtatására vonatkozó alapelveket és módszereket.
Tantárgy tematikus leírása: Előadás: • Az üzleti terv felépítése és összeállításának főbb szempontjai • Tervezés szerepe a vállalkozások életében • Az üzleti tervezés előkészítése • Marketing terv I. (marketingstratégia) • Marketing terv II. (értékesítés) • Termelési, működési terv • Szervezeti terv • Pénzügyi és finanszírozási terv Gyakorlat: • Félévközi feladat megbeszélése, csapatok alakítása • Ötletgyűjtés új vállalkozás alapításához, • Az üzleti terv tartalma, iparágelemzés, a vállalkozás általános bemutatása • Árképzés, fedezetszámítás • Kockázatelemzés • Vezetői összefoglaló, Üzleti tervek értékelése • Mérleg és cash flow tervezés • Mezőgazdasági, termelő, kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátóipari, oktatási, társadalmi, tanácsadó vállalkozások üzleti tervének sajátosságai, prezentációk, szakmai viták

Tantárgy neve: Üzleti vállalkozás alapjai
Tárgyfelelős: Szilágyiné dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy oktatásának célja, hogy a kis- és közepes vállalkozások vezetéséhez, illetve a vállalkozásokban való közreműködéshez szükséges alapvető ismereteket közvetítse. A hallgatók elsajátítják a gazdálkodási folyamatok irányításának alapelveit, a kapcsolódó problémamegoldó technikák alkalmazásának módjait, a hazai üzleti környezetben való hatékony kommunikációt.
Tantárgy tematikus leírása: Tantárgyi követelmények, tananyag ismertetése Vállalkozó és kisvállalkozás fogalmi meghatározása, szerepe a gazdaságban.. Vállalatindítás - üzleti ötlettől a piaci siker eléréséig. A vállalkozások jogi szervezeti formái Az üzleti terv meghatározása funkciói. Új tendenciák. A vállalkozások marketing tevékenysége A vállalkozások piackutatási tevékenysége A vállalkozások innovációs tevékenysége A vállalkozások emberi erőforrás gazdálkodása A vállalkozások tevékenysége: logisztika, ellátási lánc A vállalkozások finanszírozási lehetőségei, támogatások, pályázatok, operatív pénzügyek A vállalkozások új formái (hálózatok, klaszterek, franchise, startup). A vállalkozások válságkezelése, megszűnése (csőd- felszámolás, végelszámolás) újrakezdési lehetőségei. Üzleti etika, társadalmi és környezeti felelősség kisvállalkozásoknál.

Tantárgy neve: Vállalatgazdaságtan
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A Vállalatgazdaságtan az alapozó ismeretek körébe tartozó tárgy, melynek célkitűzése kettős: 1. Ismeretközvetítés, mely a vállalat mibenlétének, fejlődésének, kapcsolatrendszerének, a környezettel való kölcsönhatásainak, továbbá a vállalati gazdálkodás folyamatának, fő összefüggéseinek és sajátosságainak, valamint módszertani alapjainak megismertetésére irányul. 2. A vállalati gazdálkodás alapvető összefüggéseinek átlátásához, elemzéséhez, a lehetőségek kreatív újragondolásához szükséges lényeglátási képességek fejlesztése, a dinamikus szemléletmód elsajátíttatása, továbbá a gazdálkodás bonyolult összefüggésrendszereiben való eligazodási- és probléma-felismerési képességek, valamint a probléma-megoldási készségek meggyökereztetése.
Tantárgy tematikus leírása: 1. A vállalati gazdaságtan alapkérdései. A vállalat fogalma, célja. 2. A vállalat érintettjei. Piaci környezet. 3. A vállalati gazdálkodás folyamata. Az üzemi körfolyamat. A termelés erőforrás- és tőkeszükséglete 4. A kiadás és a költség fogalmi elhatárolása. A költségek képződése. Költségfüggvények. 5. Az önköltségszámítás lényege és leggyakrabban alkalmazott módszerei. 6. Árak, Árbevétel. Árszámítások. 7. A megtérülési követelmény. Fedezetszámítás. Nyereség, jövedelmezőség, gazdaságosság 8. A vállalatok típusai, sajátos vállalkozási formák. 9. Üzleti modellek. Vállalatnövekedés 10. A vállalati gazdálkodás funkcionális részterületei 1. 11. A vállalati gazdálkodás funkcionális részterületei 2. 12. A vállalati gazdálkodás ágazati sajátosságai. 13. A vállalat és környezete, a környezetelemzés módszerei. 14. A vállalati stratégia fő kérdései.

Tantárgy neve: Vállalati erőforrásgazdálkodás
Tárgyfelelős: Szűcsné dr. Markovics Klára, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy célja, hogy a hallgatók képesek legyenek a vállalati folyamatok átfogó áttekintésére, elemzésére és értékelésére, a vállalati tevékenység különböző területein felmerülő gazdálkodási feladatok megoldására. A tantárgy erőforrás-fajtánkénti megközelítésben tagalja a vállalati gazdálkodás tartalmi és módszertani kérdéseit. Magába foglalja az erőforrásokkal kapcsolatos legfontosabb gazdálkodási feladatok áttekintését, figyelembe véve a különböző erőforrásokkal való gazdálkodás sajátos vonásait és problematikus területeit.
Tantárgy tematikus leírása: A vállalati erőforrás fogalma és két gazdálkodási dimenziója. A vállalati erőforrások típusai. A beruházás fogalma, típusai. A beruházási folyamat szakaszai. Beruházás-gazdaságossági számítások. Az állóeszköz fogalma, az állóeszközgazdálkodás feladatai. Az állóeszközgazdálkodással összefüggő kiadások, költségek. Az állóeszközök értéke. Amortizáció, értélcsökkenési leírási rendszerek. Gazdasági avulás. Állóeszközigényeség, az állóeszközök állományváltozása és optimális élettartamuk. Kapacitás és átbocsátó képesség. A készletgazdálkodás, mint a logisztikai rendszer része. Készletfajták, a készletek csoportosítása. Forgási sebesség mutatók. Készletgazdálkodási rendszerek. A készletgazdálkodás feladatai. ABC analízis. A készletgazdálkodás költségei. Termelésirányítási rendszerek. Just in Time. A munkaerő-gazdálkodás fő feladatai, befolyásoló tényezői. Munkaerő-szükséglet meghatározása. Bérgazdálkodás. Bérrendszerek és bérformák. A munkaerő költségei. Tipikus bérformák. Erőforrások finanszírozása. Tőkestruktrúra. A pénzügyi döntések és a fő mérlegtételek összefüggése. A vállalati tevékenység finanszírozásának fő elvei. Finanszírozási stratégiák. Forgótőke-gazdálkodás. A pénzszükséglet ingadozásának finanszírozása. Pénzgazdálkodás. Pénzügyi kimutatások elemzése. A kritikus erőforrások és az energiaválság vállalati aspektusai

Tantárgy neve: Vállalati költséggazdálkodás
Tárgyfelelős: Szűcsné dr. Markovics Klára, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgy fő célja, hogy rendszerezett és átfogó ismereteket nyújtson költségek keletkezésének a folyamatáról, a legalapvetőbb költségösszefüggésekről, a költségmegtakarítási lehetőségek természetrajzáról és a termékköltségek meghatározásának problematikájáról. További cél: megfelelő készségek és jártasság kialakítása a költségszámítás alapkérdéseiben, a költséginformációk célirányos rendszerezésében, értelmezésében, a fedezetszámítás módszertanának használatában. A tantárgy a vállalati költséggazdálkodás fő kérdéseinek gondolatkörébe ágyazva mutatja be a költségek keletkezésének folyamatát, a főbb költségfajtákat és költségösszefüggéseket, a költségmegtakarítási lehetőségek mibenlétét, ösztönzési lehetőségeit. A főbb megoldási lehetőségek kritikai elemzésén keresztül jelentős súlyt helyez a termékköltség-számításokra. Foglalkozik a fedezetszámítás klasszikus modelljével, a fedezeti összeg alakulására ható tényezők feltárásával. Áttekinti a költségtervezés alapjait is. A tárgy nagy hangsúlyt fektet az erőforrásokkal, termelési tényezőkkel való gazdálkodás elemzési, értékelési módszereinek megismertetésére.
Tantárgy tematikus leírása: A vállalati költséggazdálkodás fogalma, fő funkciói, tevékenységei. Kiadás és költség a vállalati szférában. Költségek és megtérülési követelmények. Az erőforrás-megtakarítás költség-vonzatai az állóeszközök, az anyagok és az emberi erőforrások esetében. A költségmegtakarítás célszerű ösztönzési lehetőségei. A költségnemek szerinti költségstruktúra ágazati jellemzői. A közvetlen és közvetett költségek szerinti költségszerkezet változásának fő tendenciái. A termelési volumen és a költségek összefüggése. Elemi költségfüggvények. A lineáris összköltségfüggvény és megszerkesztésének gyakorlati megoldásai. A függvény szerint változó költségstruktúra. A fedezetszámítás klasszikus változata. A kritikus termelési volumenek becslése egytermékes és többtermékes vállalatnál. A hagyományos teljes önköltség-számítás. A közvetlen anyagköltség értelmezése. A közvetlen bérköltség nem proporcionális voltának rendszerbe illesztése. A közvetett költségek itt alkalmazott felosztásának kritikai elemzése. Termékköltség, gyártási költségek, vállalat-irányítási költségek és befolyásolási lehetőségeik. A technológiától függő költségek és összehasonlítási lehetőségeik. További termékköltség-számítási és költségfelosztási módszerek. A termékekre a keletkezési ok szerint ráterhelhető költségek. Ikertermékek és költségeik. Tevékenység alapú költségszámítás (folyamatköltség-számítás). Célköltség-számítás és visszahatása a reálfolyamatokra. Életciklus-költség számítás. A költségtervezés alapvető módszerei. Költségnemek szerinti költségtervezés.

Tantárgy neve: Vállalkozások tevékenységének elemzése
Tárgyfelelős: Szűcsné dr. Markovics Klára, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgy elsődleges célja, hogy a hallgatók képet kapjanak arról, hogy milyen információk alapján, és milyen módszerekkel történhet a már működő vállalkozás tevékenységének elemzése. A tantárgy a gazdasági tevékenységek megismerésétől kezdve vezeti be a hallgatókat azok elemzésének rejtelmeibe. A különböző tevékenységekre jellemző elemzési módszerek áttekintése után a hallgatók megismerkednek azok leggyakrabban alkalmazott módszereivel.
Tantárgy tematikus leírása: 1. A vállalati tevékenységek gazdasági elemzésének fogalmi hátterei 2. Vállalatok tevékenységi rendszere 3. Az elemzési tevékenység kialakítása és végrehajtásának folyamata. A vállalatok gazdálkodási tevékenység-elemzésének legfontosabb információforrásai. 4. Az összehasonlító elemzések során felmerülő torzító tényezők kiszűrésére szolgáló számítási eljárások. A tényezőkre bontás módszerei. 5. Elmozdulás elemzés 6. Teljesítménymérés szerepe 7. Termelő szféra bemutatása és ágazati sajátosságai 8. Kereskedelmi szféra bemutatása és ágazati sajátosságai 9. Szolgálató szféra bemutatása és ágazati sajátosságai 10. Termelési érték fogalma és elemzése 11. Árbevétel fogalma és elemzése, az árbevételre ható főbb tényezők 12. Nyereség fogalma és elemzése, a nyereség alakulására ható főbb tényezők 13. Az ellenőrzés általános módszertana I. 14. - Az ellenőrzés általános módszertana II.

 

MFK alapszakok tárgyai

Tantárgy neve: Üzleti vállalkozás
Tárgyfelelős: Szilágyiné dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy oktatásának célja, hogy a kis- és közepes vállalkozások vezetéséhez, illetve a vállalkozásokban való közreműködéshez szükséges alapvető ismereteket közvetítse. A hallgatók elsajátítják a gazdálkodási folyamatok irányításának alapelveit, a kapcsolódó problémamegoldó technikák alkalmazásának módjait, a hazai üzleti környezetben való hatékony kommunikációt.
Tantárgy tematikus leírása: Tantárgyi követelmények, tananyag ismertetése Vállalkozó és kisvállalkozás fogalmi meghatározása, szerepe a gazdaságban Vállalatindítás - üzleti ötlettől a piaci siker eléréséig. A vállalkozások jogi szervezeti formái. Az üzleti terv meghatározása funkciói. Új tendenciák. A vállalkozások marketing tevékenysége. A vállalkozások piackutatási tevékenysége. A vállalkozások innovációs tevékenysége. A vállalkozások emberi erőforrás gazdálkodása. A vállalkozások tevékenysége: logisztika, ellátási lánc. A vállalkozások finanszírozási lehetőségei, támogatások, pályázatok, operatív pénzügyek. A vállalkozások új formái (hálózatok, klaszterek, franchise, startup). A vállalkozások válságkezelése, megszűnése (csőd- felszámolás, végelszámolás) újrakezdési lehetőségei. Üzleti etika, társadalmi és környezeti felelősség kisvállalkozásoknál.

Tantárgy neve: Vállalkozási ismeretek
Tárgyfelelős: Szilágyiné dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy oktatásának célja, hogy a kis- és közepes vállalkozások vezetéséhez, illetve a vállalkozásokban való közreműködéshez szükséges alapvető ismereteket közvetítse. A hallgatók elsajátítják a gazdálkodási folyamatok irányításának alapelveit, a kapcsolódó problémamegoldó technikák alkalmazásának módjait, a hazai üzleti környezetben való hatékony kommunikációt.
Tantárgy tematikus leírása: Tantárgyi követelmények, tananyag ismertetése Vállalkozó és kisvállalkozás fogalmi meghatározása, szerepe a gazdaságban Vállalatindítás - üzleti ötlettől a piaci siker eléréséig. A vállalkozások jogi szervezeti formái. Az üzleti terv meghatározása funkciói. Új tendenciák. A vállalkozások marketing tevékenysége. A vállalkozások piackutatási tevékenysége. A vállalkozások innovációs tevékenysége. A vállalkozások emberi erőforrás gazdálkodása. A vállalkozások tevékenysége: logisztika, ellátási lánc. A vállalkozások finanszírozási lehetőségei, támogatások, pályázatok, operatív pénzügyek. A vállalkozások új formái (hálózatok, klaszterek, franchise, startup). A vállalkozások válságkezelése, megszűnése (csőd- felszámolás, végelszámolás) újrakezdési lehetőségei. Üzleti etika, társadalmi és környezeti felelősség kisvállalkozásoknál.

 

BTK mesterszakok tantárgyai

Tantárgy neve: Menedzsment kontroll
Tárgyfelelős: Dr. Musinszki Zoltán, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A modern kontrolling szemléletmód megismerése. A kontrolling funkciók és azok módszereinek áttekintése, betekintés a vállalkozások kontrolling rendszereibe. A vállalkozási szférában működő szervezetek kontrolling rendszerének működtetése, közreműködés az operatív és a stratégiai kontrolling alrendszer kialakításában, fejlesztésében.
Tantárgy tematikus leírása: 1. A kontrolling szemléletmódja, a kontrolling és a vezetés kapcsolata A kontrolling rendszere. Esettanulmányok, F1 – F4 feladat – otthoni kidolgozás támogatása 2. A kontrollingszervezet és a kontroller. Esettanulmány, F1 és F2 feladat 3. Mérés és elemzés, adatvagyon hasznosítás. Esettanulmány, F3 és F4 feladat 4. Adatelemzési, adatvizualizálási lehetőségek az Excelben. 5. Adatelemzési, adatvizualizálási lehetőségek az Excelben. Esettanulmány, F5 feladat

 

GÉIK mesterszakok

 

GTK mesterszakok tantárgyai

Tantárgy neve: A KKV fejlesztés és intézményrendszere
Tárgyfelelős: Szilágyiné Dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy célja a kis- és középvállalkozások fejlesztését támogató intézmények bemutatása, az Európai Unióban és Magyarországon alkalmazott vonatkozó szakpolitikák, eszközök és programok ismertetése, valamint az azok háttereként szolgáló elméleti összefüggések megvilágítása. A kurzus során a hallgatók betekintést nyernek a kisvállalkozások hazai és európai demográfiai folyamataiba is.
Tantárgy tematikus leírása: 1. A KKV-k nemzetgazdasági jelentősége, a KKV fejlesztés alapvető összefüggései 2. A KKV-k és intézményi környezetük versenyképessége Magyarországon 3. Az KKV-k jellemzői és nehézségei az Európai Unióban 4. A magyar KKV szektor nehézségei és fejlesztendő területei 5. A KKV-k finanszírozásának alapvető összefüggései 6. A hitelezési feltételek szerepe a KKV fejlesztésben 7. Hitelprogramok, hitelgarancia programok és tőkeprogramok Magyarországon 8. Tőzsdén kívüli tőkefinanszírozás: kockázati tőke 9. A KKV fejlesztés nem pénzügyi eszközei: makro-, mezo- és mikroszintű beavatkozások 10. Az Európai Uniós és magyar KKV fejlesztési stratégiák evolúciója 11. Az EU KKV fejlesztési keretprogramjai napjainkban 12. A magyarországi KKV-k támogatása az adminisztrációs terhek csökkentésén keresztül 13. A magyarországi KKV-k támogatása az adó- és járulékterhek mérséklésén keresztül

Tantárgy neve: A kontrolling módszertana
Tárgyfelelős: Dr. Musinszki Zoltán, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A modern kontrolling szemléletmód megismerése. A kontrolling funkciók és azok módszereinek áttekintése, betekintés a vállalkozások kontrolling rendszereibe. A vállalkozási szférában működő szervezetek kontrolling rendszerének működtetése, közreműködés az operatív és a stratégiai kontrolling alrendszer kialakításában, fejlesztésében.
Tantárgy tematikus leírása: A kontrolling és a vezetés kapcsolata Adatvizualizálási technikák Kontrolling riport, dashboard A kontrolling rendszer kialakítása Adatvagyon hasznosítás, a számviteli adatok és a stratégiai döntéstámogatás HR kontrolling, HR adatvagyon Teljesítménymérés, motiváció Minőség és kockázat kontrollja Radikális környezeti változások hatása a kontrollingra

Tantárgy neve: A vállalatok társadalmi felelősségvállalása
Tárgyfelelős: Szilágyiné Dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A vállalati társadalmi felelősségvállalás (CSR) kurzusnak az a küldetése, hogy a hallgatókat felvértezze a felelős és etikus üzleti vezetőkké váláshoz szükséges ismeretekkel, készségekkel és értékekkel. A hallgatók megismerkednek a CSR különböző dimenzióival, beleértve a társadalmi, környezeti és gazdasági felelősségvállalást. A kurzus keretében megtanulják azt is, hogyan dolgozzanak ki és hajtsanak végre olyan CSR-stratégiákat, amelyek összhangban vannak a szervezetük értékeivel és céljaival.
Tantárgy tematikus leírása: Bevezetés, követelmények ismertetése; A vállalati társadalmi felelősség (CSR) fogalma, kialakulása; A CSR koncepció helye a vállalatelméletek rendszerében; A vállalati társadalmi felelősségvállalás megközelítései, kapcsolódó koncepciók; Stakeholder management CSR szemléletben; Felelős vállalatirányítás és felelős ellátási lánc; Az etika és a Compliance kapcsolata; CSR stratégia, CSR kommunikáció; A CSR, a GSR valamint a CiSR kapcsolata; A vállalati társadalmi felelősségvállalással kapcsolatos kihívások; A vállalati társadalmi felelősségvállalás kritikái; A vállalati társadalmi felelősségvállalás további gyakorlati kérdései

Tantárgy neve: Adatvagyon-gazdálkodás
Tárgyfelelős: Dr. Csiszár Csilla Margit, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A vállalati adatvagyon elemzéséhez és megjelenítéshez kapcsolódó módszerek áttekintése. A tantárgy feladata a gyakorlatban alkalmazott vezetői szemléletmód és döntéstámogatási módszerek megismerése a gazdálkodási folyamatokat elemző Microsoft Excel és Power BI eszközökön keresztül. A tantárgy célja, hogy a hallgató képes legyen az adatbázisok összefüggéseiben való átlátására, az adatelemzés és azok vizuális megjelenítésének gyakorlati alkalmazására, hatékonyan részt tudjon venni a vezetői döntések előkészítésében és támogatásában.
Tantárgy tematikus leírása: 1. Bevezetés az adatvagyongazdálkodás világába. 2. Alapfogalmak. Adat. Big Data. Adatmodellezés alapok. 3. Adatmodellezés és adatkapcsolatok. Adatelemzés és Data Science. 4. Adatgyűjtés és adatszolgáltatás. Nemzeti adatvagyon. 5. Vállalati adatvagyongazdálkodási és optimalizálási esetek. 6. Digitális politika. Nemzeti Digitális Stratégia. 7. A Mesterséges Intelligencia szerepe, jövője, stratégiai célkitűzések 8. Az adatvagyonkezelés eszköztára. Üzleti intelligencia eszközök. 9. Adatbázis-tervezés. Adattárházak. Adatvagyon értékelési módszertan. 10. Intézményrendszer az adatvagyon-, adatvédelem, kibervédelem területén. 11. Adatvagyonhasznosítás az egészségügyi szektorban. 12. Adatvagyon szerepe a pénzügyi szektorban. Blockchain technológia. GYAKORLAT 1. Adatgyűjtés a gyakorlatban. Adatminőség javítása. 2. Adatmodellek, adattípusok. Egyedek, tulajdonságok, kapcsolatok. Nobel-díj esettanulmány. 3. Big Data esettanulmányok. 4. Bevezetés a Solver alkalmazásába. 5. Haladó Solver használat - Optimalizálás esettanulmány. 6. Évközi projekt bemutatása – Solver feladat. 7. Oktatási szünet 8. Üzleti intelligencia - Power BI a gyakorlatban. 9. Power BI Supply Chain esettanulmány. 10. Évközi projekt bemutatása – Microsoft Power BI feladat. 11. Automatizálás a gyakorlatban. Office Script, Power Automate használata. 12. Évközi projekt bemutatása: Office Script & Power Automate feladat. 13. Projektfeladat bemutatása 14. Projektfeladat pótlása.

Tantárgy neve: Ágazati gazdaságtan
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy célja megismertetni a hallgatókkal a nemzetgazdaság ágazati struktúráját, ezen belül egyes ágak, ágazatok fejlődésének sajátos törvényszerűségeit, az ágazatban folyó gazdálkodás sajátosságait. A tárgy feladata megismertetni a nemzetgazdaság alapvető szektorainak sajátosságait, kapcsolatrendszerét, a vállalkozási döntéseket meghatározó nemzetgazdasági környezet feltételrendszerét bemutatni. A vizsgálódás tárgykörébe elsősorban az ipargazdaságtan, az agrárgazdaságtan, a kereskedelem gazdaságtan fő összefüggései, továbbá a szolgáltató ágazatok jellemzői tartoznak. A hallgatók képessé válnak a releváns gazdasági adatok és elemzési módszertanok szektor, ágazat specifikus értelmezésére, illetve használatára.
Tantárgy tematikus leírása: • A nemzetgazdaság szerkezete, a gazdasági rendszer alapfogalmai, szintjei. A nemzetgazdaság ágazati struktúrája. A struktúra-változás fő tendenciái. A gazdasági folyamatok főbb fajtái (értékfolyamatok és pénzügyi folyamatok), ágazati kapcsolatok. • A hazai Mezőgazdaság jelentősége, térbeli struktúrája (növénytermesztés, állattenyésztés és kertészeti szakágazat). A szántóföldi növénytermesztés, zöldség- és gyümölcstermesztés, valamint az állattenyésztés üzemgazdasági sajátosságai. • Agrárvállalkozások főbb típusai, gazdasági érdekeltségük sajátosságai. Az agrárüzemek sajátos erőforrásai, az azokkal való gazdálkodás spec. kérdései. • Az ipari tevékenység főbb gazdasági céljai, feltételei, folyamatai és azok összefüggései. Ipari struktúra, iparágak, iparági szerkezet. Új iparágak létrejötte, iparágak közötti munkamegosztás. Az iparpolitika, az ágazati tervezés és gazdálkodás módszerei és eszközei. • Feldolgozóipari ágazat gazdasági jelentősége, az ágazatban folyó gazdálkodás sajátosságai. A feldolgozóipar és a kitermelőipar jellemzői. Az energiaintenzív feldolgozóipari szakágazatok specifikus működésének mibenléte. • Energetika, energetikai innováció jelentősége napjainkban. A villamosenergia nemzetgazdasági jelentősége. Villamosenergia termelés, - szállítás, -elosztás, - kereskedelem kapcsolatrendszerének bemutatása. Speciális gazdálkodási területei, piacának ismertetése. • Építőipar nemzetgazdasági jelentőségének mibenléte, napjainkban végbemenő tendenciák, folyamatok oksági hátterének bemutatása. Az építőipar egyes szakágazatainak (épületek, nem épület jellegű építmények, közművek) gazdasági sajátosságai, finanszírozási jellemzői. Építőipari ágazat piaci szereplőinek sajátosságai, állami és magán építőipari projektek vizsgálata • Médiagazdaság, Információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág jelentősége, felértékelődése a 21 században. Adatfeldolgozás, információszolgáltatás fontossága a vállalati környezetben a megbízhatóság, naprakészség versenyelőnyre gyakorolt hatása a döntés előkészítés, támogatás folyamatában. • Humán-egészségügy, szociális ellátás nemzetgazdasági és társadalmi fontosságának bemutatása. Fekvő-, és járóbeteg ellátás speciális működési és gazdasági területei, az ellátáshoz kapcsolódó szolgáltatási, beszállítói környezet elemzése. Szociális ellátás egyes területeinek ismertetése. Magán és állami egészségügyi és szociális intézmények működésének vizsgálata, gazdálkodási feltételek elemzése. • Sportgazdaság nemzetgazdasági jelentőségének felértékelődése a 21. században, mint a Művészet, szórakozás, szabadidő ágazat egyik jelentős szakágazata. Sportszervezetek, sportvállalatok specifikus jellemzői.

Tantárgy neve: Ágazati gazdaságtan - primer és szekunder szektor
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy célja megismertetni a hallgatókkal a nemzetgazdaság ágazati struktúráját, ezen belül egyes ágak, ágazatok fejlődésének sajátos törvényszerűségeit, az ágazatban folyó gazdálkodás sajátosságait. A tárgy feladata megismertetni a nemzetgazdaság alapvető szektorainak sajátosságait, kapcsolatrendszerét, a vállalkozási döntéseket meghatározó nemzetgazdasági környezet feltételrendszerét bemutatni. A vizsgálódás tárgykörébe elsősorban az ipargazdaságtan, az agrárgazdaságtan, a kereskedelem gazdaságtan fő összefüggései, továbbá a szolgáltató ágazatok jellemzői tartoznak. A hallgatók képessé válnak a releváns gazdasági adatok és elemzési módszertanok szektor, ágazat specifikus értelmezésére, illetve használatára.
Tantárgy tematikus leírása: • A nemzetgazdaság szerkezete, a gazdasági rendszer alapfogalmai, szintjei.A nemzetgazdaság ágazati struktúrája. A struktúra-változás fő tendenciái. A gazdasági folyamatok főbb fajtái (értékfolyamatok és pénzügyi folyamatok), ágazati kapcsolatok. • A hazai Mezőgazdaság jelentősége, térbeli struktúrája (növénytermesztés, állattenyésztés és kertészeti szakágazat). A szántóföldi növénytermesztés, zöldség- és gyümölcstermesztés, valamint az állattenyésztés üzemgazdasági sajátosságai. • Agrárvállalkozások főbb típusai, gazdasági érdekeltségük sajátosságai. Az agrárüzemek sajátos erőforrásai, az azokkal való gazdálkodás spec. kérdései. • Az ipari tevékenység főbb gazdasági céljai, feltételei, folyamatai és azok összefüggései. Ipari struktúra, iparágak, iparági szerkezet. Új iparágak létrejötte, iparágak közötti munkamegosztás. Az iparpolitika, az ágazati tervezés és gazdálkodás módszerei és eszközei. • Feldolgozóipari ágazat gazdasági jelentősége, az ágazatban folyó gazdálkodás sajátosságai. A feldolgozóipar és a kitermelőipar jellemzői. Az energiaintenzív feldolgozóipari szakágazatok specifikus működésének mibenléte. • Energetika, energetikai innováció jelentősége napjainkban. A villamosenergia nemzetgazdasági jelentősége. Villamosenergia termelés, - szállítás, -elosztás,- kereskedelem kapcsolatrendszerének bemutatása. Speciális gazdálkodási területei, piacának ismertetése. • Építőipar nemzetgazdasági jelentőségének mibenléte, napjainkban végbemenő tendenciák, folyamatok oksági hátterének bemutatása. Az építőipar egyes szakágazatainak (épületek, nem épület jellegű építmények, közművek) gazdasági sajátosságai, finanszírozási jellemzői. Építőipari ágazat piaci szereplőinek sajátosságai, állami és magán építőipari projektek vizsgálata • Médiagazdaság, Információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág jelentősége, felértékelődése a 21 században. Adatfeldolgozás, információszolgáltatás fontossága a vállalati környezetben a megbízhatóság, naprakészség versenyelőnyre gyakorolt hatása a döntés előkészítés, támogatás folyamatában. • Humán-egészségügy, szociális ellátás nemzetgazdasági és társadalmi fontosságának bemutatása. Fekvő-, és járóbeteg ellátás speciális működési és gazdasági területei, az ellátáshoz kapcsolódó szolgáltatási, beszállítói környezet elemzése. Szociális ellátás egyes területeinek ismertetése. Magán és állami egészségügyi és szociális intézmények működésének vizsgálata, gazdálkodási feltételek elemzése. • Sportgazdaság nemzetgazdasági jelentőségének felértékelődése a 21. században, mint a Művészet, szórakozás, szabadidő ágazat egyik jelentős szakágazata. Sportszervezetek, sportvállalatok specifikus jellemzői.

Tantárgy neve: Ágazati gazdaságtan - tercier szektor
Tárgyfelelős: Dr. Musinszki Zoltán, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy célja megismertetni a hallgatókkal a nemzetgazdaság ágazati struktúráját, ezen belül egyes ágak, ágazatok fejlődésének sajátos törvényszerűségeit, az ágazatban folyó gazdálkodás sajátosságait. A tárgy feladata megismertetni a nemzetgazdaság alapvető szektorainak sajátosságait, kapcsolatrendszerét, a vállalkozási döntéseket meghatározó nemzetgazdasági környezet feltételrendszerét bemutatni. A vizsgálódás tárgykörébe elsősorban a kereskedelmi, a szolgáltató és a banki szektor tartozik.
Tantárgy tematikus leírása: A szállítás, raktározás, szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, információ, kommunikáció, pénzügyi, biztosítási tevékenység, ingatlanügyletek, szakmai, tudományos, műszaki tevékenység, adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység közigazgatás, oktatás, humán-egészségügyi, szociális ellátás, művészet, szórakoztatás, szabadidő, egyéb szolgáltatás helye a nemzetgazdaságban, trendek, tendenciák; A kereskedelem helye a nemzetgazdaságban; A magyar kereskedelem fejlődése; A kereskedelem jogszabályi háttere; Az áruforgalom elemzése, ellenőrzése; Az áruforgalom részletes elemzése: az árubeszerzés; A készletgazdálkodás elemzése; Az értékesítési forgalom elemzése; Kereskedelmi formák sajátosságai; A kereskedelmi munka személyi feltételei; Feladatok a belkereskedelem alapvető összefüggéseinek megismeréséhez; Feladatok az áruforgalom átfogó elemzéséhez; Feladatok a beszerzési tevékenység elemzéséhez; Feladatok készletgazdálkodás elemzéséhez; Feladatok az értékesítés elemzéséhez; A bankok funkciói és típusai; A bankok stratégiai kérdései; A bankszektor kihívásai: digitalizáció.

Tantárgy neve: Erőforrástervezés
Tárgyfelelős: Szűcsné dr. Markovics Klára, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgy fő célkitűzései az alábbiak: - a tervezés folyamatának és a legfontosabb tervezési módszereknek a megismerése - az eltérő időhorizontú tervek készítésének sajátosságai, a tervezéshez szükséges adatok és információs forrásainak megismerése - az egyes erőforrások terveinek elkészítése (mint pl. alapanyag, munkaerő, tárgyi eszközök) - az erőforrástervek és az egyéb vállalati tervek (mint pl. eredményterv, mérlegterv stb.) közötti összefüggések megismerése - tervváltozatok készítése, érzékenységvizsgálatok.
Tantárgy tematikus leírása: Előadások témakörei: A tervezés fogalma, céljai. A tervek típusai. A tervekkel, tervezéssel szembeni főbb követelmények. A tervezés és a döntéshozatal kapcsolata. A tervezés folyamata. Leggyakoribb tervezési módszerek, az egyes módszerek előnyei, hátrányai és alkalmazási területük. Stratégiai, operatív és kerettervezés. Gyakorlatok témakörei: Értékesítési terv készítése. Termékek közvetlen önköltségének meghatározása. Termelési terv összeállítása. Bruttó termelési érték meghatározása. Gépi teljesítőképesség- és terhelésvizsgálatok. Létszám- és bérköltségterv összeállítása. Anyagellátási és áruforgalmi terv készítése. A vállalkozás eredménytervének összeállítása. Likviditási és mérlegterv készítése. Tervváltozatok készítése, párhuzamos számítások, érzékenységvizsgálatok.

Tantárgy neve: Business Data Management
Tárgyfelelős: Dr. Csiszár Csilla Margit, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: The course includes the understanding of the principles for business data management, data visualisation and dashboard with the usage of Microsoft tools (Excel, Power BI). The subject contributes to improving students’ ability to understand and make strategic business decisions, get practical knowledge in the management of business data. The essential aim is to understand the context of databases, acquire analytical and reporting skills and the application of analytics and evidence-based decision-making in business with IT tools. The corporate practice and the usage of Infographic tools, Excel, Power Query, Power Pivot and Power BI are at the centre of this course.
Tantárgy tematikus leírása: Terminology of data management. Ecosytem of Big Data, Business Intelligence, Artificial Intelligence. Taxonomy for data analytics. Evolution of data model. Data types. Data sources. Type of analytics. Data management in Excel 365 Visual Storytelling. Data visualisation. Chart editing tools. Web-based tools. Maps. Infographics. Chart choosing guidance in the case of quantitative and qualitative data. MobilApp Case Study. Data analysis by Pivot Tables. Data analytics.: Create and dynamize PivotTable reports with multilevel dimensions. Olympics Case Study Introduction to Power BI. Data Management in Power BI: Power BI Case Study. Load data, design a Data Model and build a Power BI Dashboard. Analyzing data with Power BI. Dashboard, reporting. Multidimensional presentations. Visualization in Power BI. Dynamic Dashboard. Data pre-processing tasks and potential methods. Transforming, cleaning data with Power Query. Create data models with Power Pivot. Netflix Case Study. Business challenges. Data security and cybersecurity. Final project - Power BI Report Presentation.

Tantárgy neve: Emberi erőforrás kontrolling
Tárgyfelelős: Dr. Musinszki Zoltán, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A modern kontrolling szemléletmód megismerése. A kontrolling funkciók és azok módszereinek áttekintése, betekintés a vállalkozások kontrolling rendszereibe. A vállalkozási szférában működő szervezetek humán kontrolling rendszerének működtetése, közreműködés az operatív és a stratégiai kontrolling alrendszer kialakításában, fejlesztésében.
Tantárgy tematikus leírása: A kontrolling és a vezetés kapcsolata Mi a költség? A költségek csoportosítása, költségekkel kapcsolatos vezetői információs igények megfogalmazása Kontroller kompetenciák és a kontrolling szervezet – hallgatói prezentációk értékelése HR tervezés HR dokumentumelemzés HR adatvagyonstrukturálás, riportálás Riportálás, dashboard – fejlesztési lehetőségek Teljesítménymérés Motivációmenedzsment és juttatáspolitika tervezése Minőség és kockázat Környezeti változások – szimulációs játék

Tantárgy neve: Etikett, protokoll és üzleti kommunikáció
Tárgyfelelős: Szilágyiné Dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgy célja, az üzleti életben leggyakrabban előforduló kommunikációs technikák, helyzetek megismerése, azok alkalmazása és kezelésének bemutatása a hallgatóknak. A tananyag e helyzetekhez kapcsolódva tárgyalja a közvetlen és közvetett kommunikáció típusait. Szituációs gyakorlatokkal és csoporttechnikai módszerekkel segíti, hogy a hallgatók minél jobban megismerhessék magukat, és képesek legyenek a különböző szereplési helyzetek hatékony kezelésére.
Tantárgy tematikus leírása: Viselkedés az üzletkötés területén: magatartási, viselkedési öltözködési alapszabályok. Az üzleti kommunikáció fogalma, fajtái. A nyilvános beszéd, a kommunikáció elemei 1. Szóbeli kommunikáció 2. Nem szóbeli kommunikáció 3. A csoportos prezentáció 4. Kérdések, ellenvetések, lámpaláz, zavaró incidensek kezelése A meggyőzés lélektana 1. A meggyőzés pszichológiai alapjai 2. Az előadó személye, a kommunikáció forrása 3. Az érvrendszer kidolgozása 4. A befogadók jellegzetességei

Tantárgy neve: Fenntartható vállalati erőforrásgazdálkodás
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy olyan napjainkat érintő kihívásokkal, és az azokra adható vállalati válaszlehetőségekkel foglalkozik, mint az erőforrások szűkössége, a növekvő károsanyag-kibocsátás, valamint a nagy mennyiségű hulladék keletkezésének problémája. Az erőforrás ellátás területén jelentkező nehézségek, valamint a szigorodó környezet –és klímavédelmi szabályozások megkövetelik a vállalatoktól, hogy egyre ambiciózusabb erőforrás-optimalizálási célokat építsenek stratégiájukba, szem előtt tartva a vállalati hatékonyság fokozásának és a természeti környezet megőrzésének szempontjait. Mindez új megoldásokat, üzleti modelleket, új szemléletet kíván a vállalati szektortól. A fenti kérdések körbejárásával a hallgatók megismerik és megértik a vállalati erőforrásgazdálkodás fenntarthatósági szempontjait és azok hatását a vállalatok költségeire és jövedelmezőségére.
Tantárgy tematikus leírása: A fenntarthatóság technológiai és szakpolitikai megközelítése, félévközi feladat kiosztása. A vállalati fenntarthatóság. A fenntarthatóság környezeti aspektusai és vállalati kihívásai. Az ESG jelentések sajátosságai. Fenntartható nyersanyag – és energiagazdálkodás. A zero waste és low-carbon célok megjelenése a vállalati gyakorlatban. Fenntarthatósági szempontok megjelenése az ellátási láncok mentén. A körforgásos gazdaság és az ipari szimbiózis megoldások, mint a fenntartható erőforrásgazdálkodás eszközei. A körforgásos gazdaság és az ipari szimbiózis megoldások, mint a fenntartható erőforrásgazdálkodás eszközei. A vállalatok társadalmi felelősségvállalásának (CSR) szerepe a fenntarthatósági célok támogatásában. Etikai kérdések. A vállalati erőforrásgazdálkodás fenntarthatósági szempontjait és azok hatása a vállalatok költségeire és jövedelmezőségére. Esettanulmány feldolgozása.

Tantárgy neve: Intézmények és nonprofit szervezetek gazdálkodása
Tárgyfelelős: Dr. Csiszár Csilla Margit, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy feladata az intézmények és a nonprofit szervezetek gazdálkodási folyamatainak megismerése, az ezekkel kapcsolatos döntések meghatározása és a döntések megvalósításának, illetve ellenőrzésének vizsgálata. A hallgatók az ismeretek elsajátítása birtokában képesek a szervezetek és környezetük közötti összefüggések, kapcsolatok felismerésére, megértésére és alakítására, szakmailag megalapozott döntések meghozatalára, továbbá a hazai és nemzetközi gazdasági folyamatok, a gazdálkodó szervezetek környezetének rendszerszemléletű elemzésére.
Tantárgy tematikus leírása: 1. Bevezetés. Követelmények ismertetése. 2.Az államháztartás rendszere, alrendszerei, költségvetési szervek. 3.Az államháztartás jogszabályi meghatározásai. 4.Esettanulmány feldolgozás. 5.Az intézményi gazdálkodás alapjai. 6.A költségvetés-tervezés folyamata. 7.Esettanulmány feldolgozás. 8.Központi alrendszer jellemzői. Közpénzügyi gazdálkodás és kontrollrendszer. 9.Az önkormányzati alrendszer.Az önkormányzati rendszer -és gazdálkodás sajátosságai. 10.Esettanulmány feldolgozás. 11.A nonprofit szervezetek típusai, jellemzői és jogszabályi környezete. 12.A nonprofit gazdálkodási szabályok rendszere.Pénzügyi tervezés a nonprofit szervezetekben 13.Beszámolókészítés. Közhasznúsági jelentés. 14.Civil szerveződések Európában, és Magyarországon. Nemzetközi kitekintés.

Tantárgy neve: Kereskedelmi és szolgáltató vállalatok gazdálkodása
Tárgyfelelős: Dr. Musinszki Zoltán, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A hallgatók elsajátítják a szolgáltató ezen belül a kereskedelmi vállalatok működésének, gazdálkodásának specialitásait. A tárgy a hallgatókat képessé teszi a kereskedelem területén a hatékony munkavégzésre, a kereskedelmi folyamatok elemzésére, tervezésére, az értékesítési csatornában felmerülő feladatok ellátására és menedzselésére, valamint a kereskedelmi teljesítmény azonosítására és elemzésére. A tantárgy keretén belül megismerkedhetnek a kereskedelemi tevékenység nemzetgazdasági szerepével, jogszabályi hátterével, a kereskedelmi munka fő folyamataival, a beszerzés, készletezés és értékesítési forgalom elemzési és ellenőrzési sajátosságaival.
Tantárgy tematikus leírása: Előadás: • A szolgáltatás helye a nemzetgazdaságban • A kereskedelem helye a nemzetgazdaságban; • A magyar kereskedelem fejlődése; • A kereskedelem jogszabályi háttere; • Az áruforgalom elemzése, ellenőrzése; • Az áruforgalom részletes elemzése: az árubeszerzés; • A készletgazdálkodás elemzése; • Az értékesítési forgalom elemzése; • Kereskedelmi formák sajátosságai; • Az áruforgalom ellenőrzése; • A beszerzési tevékenység ellenőrzése; • A készletezési tevékenység ellenőrzése; • Az értékesítési tevékenység ellenőrzése; • A kereskedelmi munka személyi feltételei; Gyakorlat: • Feladatok a belkereskedelem alapvető összefüggéseinek megismeréséhez; • Feladatok az áruforgalom átfogó elemzéséhez; • Feladatok a beszerzési tevékenység elemzéséhez; • Feladatok készletgazdálkodás elemzéséhez; • Készletgazdálkodás II. • Feladatok az értékesítés elemzéséhez; • Értékesítés elemzése II.

Tantárgy neve: Kontrolling
Tárgyfelelős: Dr. Musinszki Zoltán, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A modern kontrolling szemléletmód megismerése. A kontrolling funkciók és azok módszereinek áttekintése, betekintés a vállalkozások kontrolling rendszereibe. A vállalkozási szférában működő szervezetek kontrolling rendszerének működtetése, közreműködés az operatív és a stratégiai kontrolling alrendszer kialakításában, fejlesztésében.
Tantárgy tematikus leírása: A kontrolling és a vezetés kapcsolata Adatvizualizálási technikák Kontrolling riport, dashboard A kontrolling rendszer kialakítása Adatvagyon hasznosítás, a számviteli adatok és a stratégiai döntéstámogatás HR kontrolling, HR adatvagyon Teljesítménymérés, motiváció Minőség és kockázat kontrollja Radikális környezeti változások hatása a kontrollingra

Tantárgy neve: Közszolgáltató vállalatok
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgy a szakmai törzsanyaghoz tartozó kötelező tárgy. A hallgató megismeri a vállalati formában működtetett közszolgáltatások lényegét, az e téren megvalósult átalakulás fő jellemzőit, eredményeit, perspektíváit, továbbá készségszintű ismereteket szerez a hálózatos rendszereket működtető közszolgáltató vállalatok sajátos gazdálkodási tevékenységéről, illetőleg a tevékenység gazdasági szabályozásáról, az önkormányzati feladatok mibenlétéről, az árszabályozás gyakorlatban alkalmazható és alkalmazott módszereiről.
Tantárgy tematikus leírása: Közszolgáltatás és közszolgáltató vállalat. Egyetemes szolgáltatás. A természetes monopóliumok. Közszolgáltatás és monopolhelyzet. A gazdasági szabályozás szükségessége. A demonopolizálás célja, lehetőségei, korlátai, perspektívái. Tulajdon és hatékonyság összefüggései. A természetes monopóliumok privatizációja. A víziközmű szolgáltatás privatizációja. Vagyonérték, üzleti érték és vállalat-eladás. A vállalati növekedés és a vagyongyarapítási igény sajátosságai a közüzemi vállalatoknál. A közüzemek (természetes monopóliumok) sajátos költségszerkezete. A volumen-elmozdulás és az átlagköltség összefüggésének sajátosságai. A szükséges költség és méltányos nyereség tartalma. A keresleti árfüggvény és az abból származtatott függvények. Monopolár-modellek. A monopolár-modellek hasznosíthatósága a közszolgáltatások árszabályozásában. Az árszabályozás megtérülési alapelve a tulajdonosi struktúra függvényében. A jellemző három árbevételi függvény-modell, és elemzésük az értékesíthető volumenek és vonatkozó árak szerint. Az árszabályozás alá vonható volumensáv becslése. A hosszú élettartamú állóeszközök, és az inflációs hatás. Az inflációs nyereségigény és az inflációs eredetű vagyonvesztés becslése. Az amortizációval való gazdálkodás speciális problémái. Évenkénti díjkalkuláció – a tőke bearanyozása. Ársapkás árszabályozás. Az áthúzódó árhatások és kezelésük. Díjszerkezetek. Az egytényezős díjszerkezet díjváltozatai. Kéttényezős díjszabás. Az M1-es autópályadíj módszertani elemzése (esetfeldolgozás).

Tantárgy neve: Kontrolling- és költségrendszerek
Tárgyfelelős: Dr. Musinszki Zoltán, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy kiemelt célja a problémafelismerő és -megoldó képesség fejlesztése, a problémákra megoldási javaslatok kidolgozása, a megoldási javaslatok kritikai értékelése. A hallgatók − esettanulmányokon keresztül – megismerik a kontrolling- és költségrendszerek kialakítására ható tényezőket. Képesek lesznek a hatótényezők megismerését követően rendszerek, rendszerelemek kialakítására, működtetésére, fejlesztésére. Érintett főbb témakörök: A kontrollingrendszer kialakítására ható tényezők. A kontrolling szemléletmódja, funkciói, a PDCA elv. A kontrolling személyi és szervezeti háttere. A digitalizáció és kontrolling. Kontrolling jelentési rendszerek. A költség fogalmának értelmezési lehetőségei. Költséggyűjtők kialakítása a vezetői információs igények és számviteli elvárások alapján. A költségfelosztás, a vetítési alap választás problémái. Az önköltségszámítás és a döntéstámogatás kapcsolata.
Tantárgy tematikus leírása: A kontrollingrendszer Felkészülés az egyéni és csoportos feladatokra F1: kontrollingszervezet kialakítása – csoportos feladat F2: egyéni feladat. Választható témakörök: kontroller álláshirdetések tartalomelemzése, kontrolling riportok a szervezetek gyakorlatában, vezetői jelentés készítés adatbázis alapján A kontrollingszervezet kialakítása Csoportfeladatok (F1) prezentációja és azok megvitatása A kontrolling humán vonatkozásai Kontrolling jelentési rendszer, adatvizualizálás Hallgatói egyéni prezentációk (F2) Mi a költség? Költséggyűjtők kialakítása Az önköltségszámítás és költségfelosztás vezetői problémái

Tantárgy neve: Pályázati rendszerek
Tárgyfelelős: Dr. Csiszár Csilla Margit, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy feladata a hazai és az Európai Unió támogatási rendszeréhez kapcsolódó ismeretek bemutatása. A tárgy célkitűzése, hogy a hallgatók megismerjék a különböző pályázati rendszerek fejlesztési forrásait, intézményi struktúráit, fő összefüggéseit, és kellő szakmaisággal tudják segíteni, vagy irányítani egy szervezet pályázati tevékenységét. Az ismeretek elsajátítását követően a hallgatók képesek lesznek önálló munka végzésére a vállalati rendszer különböző részterületein.
Tantárgy tematikus leírása: 1. Bevezetés, követelmények ismertetése. A pályázati rendszer alap-fogalmai, a támogatások lehetséges formái és hatásmechanizmusai 2. Az Európai Unió támogatási rendszere. A kohéziós politika alapelvei, célkitűzései. 3. Pénzügyi perspektíva 2021-2027. NUTS rendszer. 4. Strukturális Alapok. Kohéziós Alap. Partnerségi Megállapodás. 5. Támogatási - és intézményrendszer Magyarországon. A hazai operatív programok és akciótervek. 6. Pályázat és tender. Közbeszerzés fogalma, intézményrendszere, alapelvei. 7. Közbeszerzés alanya, tárgya. Közbeszerzési eljárások. 8. Pályázat és projekt. A projekttervezés lépései. 9. Pályázati dokumentációk rendszere. 10. Pályázatfigyelés módszertana, aktuális pályázati lehetőségek. 11. A hazai vállalkozások pályázási szokásai. Jövőbeli irányok. 12. Hallgatói prezentáció. 13. Zárthelyi dolgozat 14. Pótzárthelyi dolgozat

Tantárgy neve: Piacszabályozás és fogyasztóvédelem
Tárgyfelelős: Dr. Csiszár Csilla Margit, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy célja a piacszabályozás és a fogyasztóvédelem alapvető ismereteinek elsajátítása. A tantárgy hozzájárul a rendszerben való gondolkodás, a kritikai észrevétel, és az önálló véleménynyilvánítás fejlesztéséhez. Az órák keretében a hallgatók piaci-, versenyszabályozási-, fogyasztóvédelmi-, valamint adatvédelmi esetekkel ismerkednek meg, gazdasági összefüggésekben elemezve azokat.
Tantárgy tematikus leírása: 1. A szabályozás fogalmi köre. Az állami szabályozás elméletei. 2. A piacszabályozás módszerei. Az állam szerepvállalása. 3. Intézményrendszer - szabályozó hatóságok. 4. Versenyszabályozás - versenytörvény- versenypolitika. 5. Iparpolitika, kereskedelempolitika. Az elektronikus kereskedelem szabályozása. 6. A fogyasztóvédelem fogalmi köre, fejlődéstörténete. Fogyasztói alapjogok. Hatósági eljárások. 7. Versenyfelügyelet. Piacfelügyelet. 8. A vitarendezés módszerei és eszközei. Fogyasztói jogérvényesítés esetei. Panaszkezelés, alternatív vitarendezés, bírósági eljárások. 9. Adatvédelmi irányelvek. General Data Protection Regulation (GDPR). 10. Minőségügy és élelmiszerbiztonság. 11. Termékbiztonság. Garancia, szavatosság, jótállás. 12. Fogyasztóvédelem a pénzügyi piacon. 13. Tisztességtelen piaci magatartás - megtévesztő kereskedelmi módszerek. 14. Projektfeladat bemutatása.

Tantárgy neve: Projektfinanszírozás
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgy oktatásának célja, hogy a végzett hallgatók, a tanult ismeretek és megszerzett tapasztalatok birtokában képesek legyenek saját vállalkozás irányítására és működtetésére. A tantárgy feladata, hogy bemutassa a hallgatóknak egy projekt pénzügyi tervezésének és pénzügyi menedzselésének folyamatát és módszereit. Továbbá megismertesse a fejlesztések, projektek megvalósításához szükséges finanszírozási források értékelését és pénzügyi megtérülési elemzések elkészítési módjait.
Tantárgy tematikus leírása: • A projektmenedzsment, a projektfinanszírozás fogalma, sajátosságai. • A projektfinanszírozás fejlődése. • Projekt alapfogalmak, projekt kezdeményezés, projekt célrendszerek, a pénzügyek alapkérdései. • A projektfinanszírozás hitelpiacai. • Projektkialakítás, projekt menedzsment. • A tanácsadók szerepe, a projekt szponzorok szerepe, a közbeszerzés. • Hitelfedezeti mutatók. • Együttműködés a hitelezőkkel. • Projektszerződések: projektmegállapodás, kiegészítő szerződések. • Osztalékcsapda. • Kereskedelmi kockázatok. • A finanszírozás strukturálása, a finanszírozás dokumentálása. • Makrogazdasági kockázatok. • Politikai kockázatok, politikai garanciák. • Projektek pénzügyi modellezés és pénzügyi elemzés (1). • Projektek pénzügyi modellezés és pénzügyi elemzés (2).

Tantárgy neve: Tárgyieszköz és forgóeszköz gazdálkodás
Tárgyfelelős: Szűcsné dr. Markovics Klára, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgy oktatásának fő célja a vállalati álló- és forgóeszköz-gazdálkodással kapcsolatos alapvető ismeretek áttekintése, illetőleg azon készségek fejlesztése, melyek ezen gazdálkodási terület átlátáshoz szükségesek. A tárgy az álló- és forgóeszköz-gazdálkodás mibenlétével, az ezen a területen folyó gazdálkodási tevékenység bemutatásával, valamint az alkalmazható különböző elemző és döntés-megalapozó számítási módszerekkel foglalkozik.
Tantárgy tematikus leírása: Tárgyieszközök és forgóeszközök fogalma és típusai. A tárgyieszköz-gazdálkodás főbb feladatai. Tárgyi eszközök értéke. Tárgyieszköz-nyilvántartás. Bekerülési érték. Ingatlanok üzemeltetése és fenntartása. Az ingatlanokhoz kapcsolódó főbb költségtípusok és számszerűsítésük. A kihasználatlan ingatlanok hasznosításának gyakorlati kérdései. Gépvásárlás, -bérlet és -lízing. A gépköltségek számszerűsítése. A tárgyieszközök állományváltozása és optimális élettartama. Gazdasági avulás. Felújítás vs csere. Tárgyieszköz-beruházások folyamata, beruházás-gazdaságossági számítások alapvető típusai. A forgóeszközgazdálkodás főbb feladatai. Forgási sebesség mutatók. A készletérték meghatározásának főbb módszerei. Az készletértékelési módszerek hatása a költségekre és a mérlegértékre. A készletekhez kapcsolódó legfontosabb költségek. Az optimális készletszint meghatározása. A beszerzés folyamata. Készletgazdálkodási rendszerek. A készletek ABC analízise. A forgóeszközök állományváltozása. Pénzgazdálkodás. Pénzügyi kimutatások elemzése. Tárgyieszközök és forgóeszközök fogalma, a mérleg eszköz és forrás oldala. Tárgyi és forgóeszközök szerepe a vállalati gazdálkodásban és főbb összefüggések. Tárgyi eszközök értékkategóriák, értékcsökkenési leírás, értékvesztés, gazdasági avulás. Tárgyieszköznyilvántartó karton, Ingatlanok és kapcsolódó vagyoni értékű jogok. Ingatlannyilvántartó lap. Gépek, berendezések kapacitása és átbocsátóképessége. Beruházások pénzáramának meghatározása. Tárgyi eszköz struktúrája, hatékonysága, jövedelmezősége, elhasználódása és forgó eszköz struktúrája, a gazdálkodás hatékonysága, jövedelmezősége. Anyagok, anyagnormák, anyagjegyzék. Anyagok forgási sebesség mutatói. Saját termelésű készletek, befejezetlen termelés, félkésztermék, késztermékek, anyagkihasználtsági mutatók (selejtarány stb.), készletek leltárértékének meghatározása. Vásárolt készletek, áruk, ELÁBÉ, árrés. Készletek forgási sebesség mutatói. Követelések, vevők, ÁFA. Vevők forgási sebesség mutatói. Értékpapírok. Pénzeszközök, devizás elszámolások, vállalati likviditás. Kisvállalatok tárgyi- és forgóeszközgazdálkodásának sajátos kérdései.

Tantárgy neve: Üzleti tanácsadás
Tárgyfelelős: Szilágyiné Dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgy célja hogy megismerjék az üzleti tanácsadási tevékenységet egy független, objektív szakértői szolgáltatást, mely az ügyfelek számára értéket termet: tudást és más eszközöket használ fel a teljesítmény növelése vagy más üzleti, szervezeti célok megvalósítása érdekében. Megismerik az alkalmazott eszközöket annak érdekében hogy képesek legyenek a későbbiekben (akár tanácsadóként is dolgozva) az ügyfelekkel közösen meghatározni a problémát illetve célokat, elvégzik a szükséges felméréseket, elemzéseket, értékeléseket, a cél megvalósítása illetve új lehetőségek azonosítása, és megragadása érdekében javaslatokat dolgoznak ki, ha igény van rá közreműködnek annak bevezetésében.
Tantárgy tematikus leírása: • A tanácsadás elméleti alapjai; • Az üzleti tanácsadás kialakulása és fejlődése az USA-ban és Nyugat-Európában; • Az üzleti tanácsadás kialakulása és fejlődése Magyarországon; • Üzleti tanácsadók személyiség jegyei, tipikus tulajdonságai; • Tanácsadói szerepek, kompetenciák; • Tanácsadás folyamata • A tanácsadás előkészítése a tanácsot igénybevevő szemszögéből; • A tanácsadó és a tanácsot igénybevevő együttműködése: • A tanácsadás végrehajtása és értékelése; • Stratégiai kérdések kis tanácsadó cég alapításakor; • Bekerülés és előrejutás a multinacionális tanácsadó cégeknél • Globalizáció és tanácsadás: tanácsadói hálózatok; • Tanácsadó szervezetek, szövetségek; • A kultúra hatása a tanácsadásra;

Tantárgy neve: Vállalatértékelés
Tárgyfelelős: Szűcsné dr. Markovics Klára, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgy elsődleges célja, hogy a hallgatók képet kapjanak arról, hogy milyen információk alapján, és milyen módszerekkel történhet egy vállalat értékének meghatározása. A tantárgy az alapoktól kezdve vezeti be a hallgatókat a vállalatértékelés rejtelmeibe. A különböző értékfelfogások, értékkategóriák, valamint vállalatértékelési megközelítések bemutatása után a hallgatók megismerkednek a vállalatértékelés leggyakrabban alkalmazott módszereivel, azok alkalmazási területeivel, illetve korlátaival, kitérve a vállalatértékelés speciális eseteire. A vállalat jelenlegi és jövőbeli tulajdonosainak alapvető elvárása a vállalat értékének növelése. A vezetés feladata, hogy olyan projekteket valósítson meg, amelyben az értékteremtés, a többletérték megjelenik. Az értékelés minden befektetési döntés során fontos szerepet játszik.
Tantárgy tematikus leírása: Bevezetés az értékelés világába. Az értékelés különböző megközelítései. - Pénzügyi kimutatások elemzése. - Értékkategóriák. Eszköz alapú értékelés. Cash-flow kimutatás. - Osztalékalapú-értékelés. Relatív értékelés. Lehetséges csapdái. - Szorzószámos értékelés. A módszer lépései, fajtái. Vállalatok összehasonlításának módjai. - Diszkontált cash flow módszer I.: Free Cash Flow modell. - Diszkontált cash flow módszer II.: Equity Cash Flow modell, Capital Cash Flow modell. - Értékteremtés diszkontált pénzáramlás alapú elemzési keret segítségével. - Hozzáadott érték típusú eljárások.: Gazdasági hozzáadott érték. - Hozzáadott érték típusú eljárások.: Hozzáadott piaci érték, Befektetésre vetített cash flow megtérülés. - Reálopciók érétkelése. - Márkaértékelés. - Vállalatfelvásárlások, összeolvadások. - A vállalatértékelési módszer kiválasztásának célszerűsége.

Tantárgy neve: Vállalatgazdasági esettanulmányok
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgy a szakmai törzsanyaghoz tartozó kötelező tárgy. Célja a vállalati gazdálkodás alapvető összefüggéseinek átlátásához, elemzéséhez, a lehetőségek kreatív újragondolásához szükséges lényeglátási képességek fejlesztése, a dinamikus szemléletmód elsajátíttatása, továbbá a gazdálkodás bonyolult összefüggésrendszereiben való eligazodási- és probléma-felismerési képességek, valamint a probléma-megoldási és elemző készségek meggyökereztetése, erősítése. A tantárgy a vállalati gazdálkodás legfontosabb kérdéseihez kapcsolódó gyakorlati eseteket dolgoz fel.
Tantárgy tematikus leírása: A félév során feldolgozásra kerülő esetek témáinak áttekintése, a kapcsolódó elméleti háttér főbb kérdéseinek felelevenítése. A vállalati gazdaságtan kritikus kérdései. A vállalati esettanulmányok célja. Költségek, költségfüggvények. Önköltségszámítás: A hagyományos önköltség számítás és az Activity based Costing módszer összevetése - elméleti alapok és esetmegoldás. Árazási stratégiák - elméleti alapok és esetmegoldás. Fedezetszámítás - Jövedelmezőségi mutatók – DUPONT elemzés - elméleti alapok és esetmegoldás. A beruházásgazdaságossági számítások speciális esetei- elméleti alapok és esetmegoldás. A készletértékelési módszerek hatása a pénzügyi jelentésekre – elméleti alapok és esetmegoldás. A vállalati gazdálkodás ágazati sajátosságai - elméleti alapok és esetmegoldás. A vállalat és környezete, a környezetelemzés módszerei - elméleti alapok és esetmegoldás. A vállalati stratégia fő kérdései - elméleti alapok és esetmegoldás. Fenntarthatóság és jövedelmezőség. Dashboard-ok a vállalati döntéstámogatás szolgálatában - esetmegoldás

Tantárgy neve: Vállalati döntéstámogatás és adatbáziskezelés
Tárgyfelelős: Dr. Csiszár Csilla Margit, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy feladata a vállalati gyakorlatban alkalmazható naprakész informatikai módszerek és eszközök megismerése. A tantárgy célja, hogy komplex vállalati döntések meghozása esetén, a hallgató képes legyen az adatbázisok összefüggéseiben való átlátására, az adatelemzés és azok vizuális megjelenítésének gyakorlati alkalmazására.
Tantárgy tematikus leírása: ELŐADÁS Adatvezérelt vállalati döntéshozatal. Adamodellek evolúciója. Big Data a vállalati célok elérésének szolgálatában. Strukturális adatfüggőség és redundáns adatok kezelése. Új adat létrehozásának lehetősége függvények segítségével. Az adatvizualizáció világa. - Gyakori adatmegjelenítési hibák és azok elkerülése. Kimutatások készítése és dinamizálása. Dashboard alapok és Best Practice-ek. Döntéselőkészítő anyagok és üzleti előrejelzések. Lehetőség és szcenárió elemzések dinamikus táblák használatával. Adatelemzés a vállalati gyakorlatban: Erőforrástervező, HR kimutatások, Értékesítési riport Adatelemzés a vállalati gyakorlatban: Készlettervezés, Logisztikai kimutatások, Gazdasági számítások. Adatvédelem, adatkezelés a vállalatoknál. Vállalati digitális stratégiák és transzformációk. GYAKORLAT Adatkezelés a vállalati gyakorlatban: Szoftverek, web alapú eszközök. Adat értelmezési és rendezési lehetőségek. (Haladó szűrések – Szeletelő, Idővonal) Adattisztítási lehetőségek és gyakorlati alkalmazásuk. Adatátalakítás és adatimportálás a Power Query használatával. Ábrázolási technikák (diagram, térkép és infografikákat készítő eszközök) és a Dashboard készítés rejtelmei. Kimutatás készítés adattábla felhasználásával. Komplex feladatmegoldás (Olimpia esettanulmány): Haladó szűrések, Pivot tábla, Haladó diagramok. Adattáblák átstrukturálása haladó függvények használatával. Komplex feladatmegoldás (Marketing esettanulmány): Haladó függvényhasználat. Adatkapcsolatok: Power Pivot használata. Komplex feladatmegoldás (Sales esettanulmány): Dinamikus riportok készítése. Jelentések tervezése. Komplex feladatmegoldás (Erdőgazdálkodás esettanulmány): Lehetőségelemzés és szcenárió menedzser. Solver kitekintés Projektfeladat bemutatása.

Tantárgy neve: Vállalati energiagazdálkodás
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: Differenciált szakmai ismeretek közé sorolt tárgy. Kötelezően választható. A Vállalati energiagazdálkodás tantárgy célja megismertetni a hallgatókkal a globális energiaválság vállalati kihívásait és a vállalatok kihívásokra adható/adott válaszait, átfogó képet nyújtva a hatékony vállalati energiagazdálkodás motivációiról, eszköztáráról és a fő akadályozó tényezőiről. A tantárgy ugyan a vállalati gazdálkodás egy szűkebb területére, az energiagazdálkodásra fókuszál, a téma növekvő jelentőségénél, és komplex gazdasági-gazdálkodási megközelítésénél fogva azonban fontos kompetenciák elsajátíttatásában játszik szerepet. A lent felsorolt kompetenciákat a legfrissebb kutatási eredményeket tartalmazó ismeretanyag mellett esettanulmányok feldolgozásával, valamint konkrét vállalatok energiagazdálkodási gyakorlatának megismerésével sajátítják el a hallgatók.
Tantárgy tematikus leírása: Bevezetés. Az energia szerepe az emberiség fejlődésében. Energiakorszakok. A globális energiaválság és vállalati kihívásai. Az EU és Magyarország klíma- és környezetvédelmi törekvéseinek vállalati aspektusai. Az energiapiac működése, energiapiaci liberalizáció. Az energiaárak szerepe egy iparág hazai és nemzetközi versenyképességében. Az energiafelhasználás ágazati szerkezete, alakulása. Az energiaintenzív ágazatok beazonosítása. Ágazati sajátosságok az energiakérdés tükrében. A fenntarthatóság és pillérei. A vállalati fenntarthatóság. A fenntarthatóság környezeti aspektusai és vállalati kihívásai. Fenntartható energiagazdálkodás. A Zero waste és low-carbon célok megjelenése a vállalati gyakorlatban. A vállalati energiafelhasználás területei, az energiagazdálkodás feladatai. Az energiafelhasználás monitorozása – mérés, nyomonkövetés, ellenőrzés, veszteség-feltárás, célkijelölés. Jelentősebb beruházásigénnyel nem járó energiatakarékossági és energiahatékonysági intézkedések. Az energiabeszerzés lehetőségei. Jelentősebb beruházással járó energiahatékonysági intézkedések. Energiahatékony technológiai megoldások. Épületenergetikai megoldások. A körforgásos gazdaságban rejlő lehetőségek. Az energetikai audit. Nemzetközi szabvány (MSZ EN 16001:2009, ISO 50001:2011) szerint tanúsított energiamenedzsment irányítási rendszerek. Az energiagazdálkodási tevékenység/gyakorlat értékelésének módszerei. Az energiatudatosság kommunikálása, társadalmi felelősségvállalás, fenntarthatóság. Hallgatói prezentációk – konkrét vállalati energiagazdálkodási gyakorlatok bemutatása. Sajtófigyelés

Tantárgy neve: Vállalati gazdálkodás, költséggazdálkodás
Tárgyfelelős: Szűcsné dr. Markovics Klára, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgy fő célkitűzései az alábbiak: - rendszerezett és átfogó ismeretek nyújtása a vállalat környezetéről, kapcsolatrendszeréről, a gazdálkodás folyamatáról - a vállalati folyamatok átfogó áttekintése és értékelése, a vállalati tevékenység különböző területein felmerülő gazdálkodási feladatok megismerése - részletes információk nyújtása a legfontosabb vállalati erőforrásokról, a különböző erőforrásokkal való gazdálkodás sajátos vonásainak és problematikus területeinek bemutatása - az erőforrásokhoz kapcsolódó kiadások és költségek átfogó megismertetése - a főbb költségfajták és költségösszefüggések részletes bemutatása - a fedezetszámítás klasszikus modelljén keresztül a fedezeti összeg és a vállalati eredmény alakulására ható tényezők és összefüggések bemutatása - nyereségesség, gazdaságosság, jövedelmezőség és hatékonyság fogalmainak tisztázása
Tantárgy tematikus leírása: A vállalat fogalma, funkciói, céljai, típusai. A vállalat és környezete, kapcsolatrendszere, piaci környezet. A vállalati gazdálkodás folyamata. Az üzemi körfolyamat. Vállalati input és output. A vállalati erőforrás fogalma és két gazdálkodási dimenziója. A vállalati erőforrások típusai. Álló- és forgóeszköz gazdálkodás. Emberi erőforrás-gazdálkodás. Pénz és tőkegazdálkodás. Költség és kiadás fogalmi elhatárolása, költségnemek, közvetlen és közvetett költségek. Költség és volumen kapcsolata. Költségfüggvények. Klasszikus fedezeti diagram. Fedezetszámítás egytermékes és többtermékes modellben. A költségstruktúra és változásának elemzése. Hagyományos teljes önköltségszámítás. Tevékenységalapú költségfelosztás

Tantárgy neve: Vállalkozások jogi szabályozása
Tárgyfelelős: Szilágyiné Dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A hallgatók megismerhetik és elsajátíthatják a vállalkozásokat érintő polgári jog speciális területeit: a társasági jogot, az európai uniós társasági formákat, egyéb speciális társasági formákat, a versenyjogi szabályokat, a kötelmi jogot, a közhasznú társaságok működésével kapcsolatos jogi szabályokat, végül a társaságok megszűnésével kapcsolatos szabályokat. A hallgatók, mint leendő vállalkozók képesek lesznek eligazodni a jogszabályok útvesztőjében, hasznosítani tudják megszerzett ismereteiket a gyakorlatban.
Tantárgy tematikus leírása: A KKV-k gazdasági szerepe, funkciója, alapításukat, működésüket érintő jogszabályok. A társasági jog alapelvei. A vállalkozások alapításának jogi feltételei, a cégbejegyzés kellékei. Az egyéni vállalkozás/ cég jellemzői, gyakorlásának feltételei. Betéti társaság és a közkereseti társasági formák fogalma, alapítása, külső és belső jogviszonyai. A Korlátolt felelősségű társasági forma fogalma, alapítása, szervezete, működése és jellemzői. A Részvénytársasági forma fogalma, alapítása, szervezete, működése és jellemzői. A szövetkezeti forma szabályozása, alapítása, szervezete, működésének jellemzői. Közhasznú szervezetek fogalma, fajtái és jellemzőik. Az Európai Uniós társasági formák típusai és szabályozásuk. Gazdasági versenyszabályozás. A gazdasági élet alapvető szerződés típusai. Vállalkozások megszűnésének esetei: csőd, felszámolási eljárás.

Tantárgy neve: Vezetői gazdaságtan
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A Vezetői gazdaságtan a szakmai törzsanyag körébe tartozó tárgy, melynek célja: A vállalatok gazdálkodási tevékenységének irányításához szükséges legfontosabb ismeretek áttekintése, egyidejűleg azon készségek fejlesztése, melyek a gazdálkodás összefüggéseinek átlátásához, a gazdálkodás irányítása szemszögéből felmerülő döntés-előkészítési információk megszerkesztéséhez, valamint a döntéshozatali szempontok feltérképezéséhez szükségesek. A gazdálkodás részterületein átívelő szemléletmódot alkalmaz. Nagy súlyt helyez az elmélet és a gazdálkodási gyakorlat összefüggéseinek bemutatására, valamint a gyakorlatban alkalmazható különböző számítási és becslőmódszereinek sokoldalú elemzésére. Középponti problémája a gazdasági megtérülési követelmény értelmezése és teljesülésének vizsgálata.
Tantárgy tematikus leírása: 1. A megtérülési követelmény, mint általános gazdálkodási vezérelv. 2. Költségek. Költségszerkezet, költségfüggvények. A lineárissá alakítás gyakorlati módszerei. 3. A három metszéspontos fedezeti ábra. A kritikus volumenek becslése egytermékes és többtermékes vállalkozásoknál. 4. A termelékenységi, hatékonysági és jövedelmezőségi mutatók fő típusai, felhasználási lehetőségeik. A gazdálkodás színvonala szempontjából kifejezőképes és megtévesztő hatású jövedelmezőségi mutatók. 5. Hozamkövetelmények és jövedelmezőségi normák szerkesztése. Bruttó nyereség változatok. A gazdaságossági számítások elemi módszerei. Időtényezők. 6. A beruházás-gazdaságossági módszerek összefüggésrendszere, a számítások alkalmazhatóságának főbb feltételei. A közismert beruházás-gazdaságossági számítások értelmezése a tipikus beruházások körére. Rangsorképzés. 7. A kritikus értékszámítások direkt és indirekt módszerei a beruházás-gazdaságossági számítások körében. A nem tipikus beruházások gazdaságossága. 8. Termékköltségek - termékfedezetek - termékgazdaságossági számítások. 9. Vállalati árszámítások. A keresleti, a kínálati és a közömbösségi ár becslési módszerei. A haszonkulcsos árképzés létjogosultsága és gyakorlati problémái. Monopolárak. A maximális nyereséget biztosító ár modellje. 10. A gazdálkodási szempontú és a számviteli költségtartalom (koncepcionális és rejtett) eltérései. Adóhalasztó hatású költség-elszámolás és halasztott adózás. 11. Az amortizáció eredeti és származtatott funkciói. Az alapvető leírási módszerek lényege, előnyök és hátrányok. 12. A könyv szerinti érték és a piaci érték halmozódó hatású eltérítő tényezői. Inflációs hatás és becslési lehetőségei. A gazdasági avulás fogalma, fő formái, mérési lehetőségei. 13. Az állóeszközök optimális élettartamának becslési lehetőségei, módszerei. Az erőforrások két gazdálkodási dimenziója. Az erőforrás-megtakarítás költség- és tőkevonzatai. 14. A vállalati érdekstruktúra fő elemei, érdek és döntéshozatal összefüggései.

Tantárgy neve: Vezetői számítások
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgy a szakmai törzsanyaghoz tartozó kötelező tárgy. Célja a vállalati gazdálkodás alapvető összefüggéseinek átlátásához, elemzéséhez, a lehetőségek kreatív újragondolásához szükséges lényeglátási képességek fejlesztése, a dinamikus szemléletmód elsajátíttatása, továbbá a gazdálkodás bonyolult összefüggésrendszereiben való eligazodási- és probléma-felismerési képességek, valamint a probléma-megoldási és elemző készségek meggyökereztetése, erősítése. A tantárgy a vállalati gazdálkodás legfontosabb kérdéseihez kapcsolódó gyakorlati eseteket dolgoz fel.
Tantárgy tematikus leírása: A félév során feldolgozásra kerülő esetek témáinak áttekintése, a kapcsolódó elméleti háttér főbb kérdéseinek felelevenítése. A vállalati gazdaságtan kritikus kérdései. A vállalati esettanulmányok célja. Költségek, költségfüggvények. Önköltségszámítás: A hagyományos önköltség számítás és az Activity based Costing módszer összevetése - elméleti alapok és esetmegoldás. Árazási stratégiák - elméleti alapok és esetmegoldás. Fedezetszámítás - Jövedelmezőségi mutatók – DUPONT elemzés - elméleti alapok és esetmegoldás. A beruházásgazdaságossági számítások speciális esetei- elméleti alapok és esetmegoldás. A készletértékelési módszerek hatása a pénzügyi jelentésekre – elméleti alapok és esetmegoldás. A vállalati gazdálkodás ágazati sajátosságai - elméleti alapok és esetmegoldás. A vállalat és környezete, a környezetelemzés módszerei - elméleti alapok és esetmegoldás. A vállalati stratégia fő kérdései - elméleti alapok és esetmegoldás. Fenntarthatóság és jövedelmezőség. Dashboard-ok a vállalati döntéstámogatás szolgálatában - esetmegoldás

Tantárgy neve: Vezetői üzleti gazdaságtan
Tárgyfelelős: Dr. Musinszki Zoltán, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy néhány kiemelt menedzsmenttörténeti korszak megismertetése segítségével olyan vezetői problémákat, és a problémákra adott válaszokat, módszereket tár fel, amelyek napjaink döntéstámogatási munkájában is jelen vannak. A közösen feldolgozott módszerek mellett a hallgatók egyéni munka keretében – elsősorban idegen nyelvű szakirodalmi kutatásra alapozva – további módszereket dolgoznak fel. Az egyéni munkára a hallgatók a szummatív értékelés mellett – a harmadik konzultáción – fejlesztő értékelést is kapnak. A tantárgy kiemelt célja a magasabb szintű olvasási kompetenciák, elsősorban a kritikus és tudatos olvasás erősítése. Célunk továbbá, hogy a magasabb szintű olvasás erősítése réven fejlődjön az elemzőkészség, az önálló gondolatok megfogalmazása, a probléma- és megoldásorientáltság.
Tantárgy tematikus leírása: Menedzsmenttörténeti szemelvények. A menedzsmentkontroll története. Folyamatszemléletű költségszámítás. Stratégiai teljesítményértékelő rendszerek. A hallgatói féléves feladat előrehaladásának visszamérése.

 

MFK mesterszakok tantárgyai

Tantárgy neve: Üzemgazdaságtan
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy célja, hogy megismertesse a hallgatókkal a vállalat fogalmát, fejlődési tendenciáit, a környezettel való kölcsönhatásainak jellemzőit. A hallgatók képesek lesznek a vállalati gazdálkodás alapvető összefüggéseinek átlátására, elemzésére és értékelésére, a vállalati tevékenység különböző területein felmerülő gazdálkodási feladatok megoldására. A tantárgy fejleszti a hallgatók probléma-felismerési, valamint probléma-megoldási készségeit, képességeit.
Tantárgy tematikus leírása: A vállalat, mint gazdasági komplexum. A vállalatok tipizálása. Fejlődési tendenciák. A vállalat és környezete. A vállalati gazdálkodás folyamata, fő összefüggései. A vállalati működés erőforrásigé-nye, az erőforrásokkal való gazdálkodás tartalmi és módszertani kérdései, erőforrás-fajtánkénti meg-közelítésben (kiemelve a beruházásgazdaságossági számítások, az állóeszközgazdálkodás, a készlet-gazdálkodás és a munkaerőgazdálkodás kérdéskörét). A vállalati költségek csoportosítása. Fedezet-számítás. Vállalati árszámítások. A vállalati gazdálkodás ágazati sajátosságai.

Tantárgy neve: Vállalati stratégia
Tárgyfelelős: Szűcsné dr. Markovics Klára, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy oktatásának célja a vállalati stratégiaalkotás, a stratégiai tervezés elméleti és módszertani alapjainak megismertetése, esettanulmányok révén a gyakorlat elemzése, betekintés biztosítása a stratégia döntések modellezésébe. Továbbá azon készségek fejlesztése, melyek • a vállalati stratégia kialakításához, • a stratégia gyakorlatban történő megvalósításához, valamint • a szervezeti teljesítmény méréséhez szükségesek. A tárgy keretében a vállalati szervezeti egységeken és tevékenységi alrendszerben átívelő komplex szemléletmódot alkalmazunk. Ezt az előadásokon leadott törzsanyaggal, az előírt tankönyvvel és a hallgatói kiscsoportos esettanulmány elemzésekkel kívánjuk elérni.
Tantárgy tematikus leírása: Stratégiai alapfogalmak, az elmélet és a gyakorlat fejlődése. A stratégia értelmezése és szerepe, a stratégiai tervezés szintjei. A vállalati stratégia elméletének fejlődése. Stratégiai irányzatok. Új stratégiai megközelítések. A stratégia alkotás folyamata, üzleti stratégiák. Környezetelemzés, Iparág- és versenyhelyzet-elemzés, Vállalati diagnosztika, SWOT-elemzés. A stratégiai változatok képzése, döntés, Versenystratégia a keletkező, érett és hanyatló iparágakban, Stratégiatípusok, Funkcionális stratégiák. A jövő stratégiaformáló irányzatai (Globalizáció, Verseny a globális iparágakban, stratégiai szövetségek)

 

ÁJK szakirányú képzések tárgyai

Tantárgy neve: Ingatlankezelés és marketing
Tárgyfelelős: Szűcsné dr. Markovics Klára, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgy oktatásának fő célja a vállalatok ingatlangazdálkodási tevékenységeinek ellátásához szükséges alapvető ismeretek áttekintése, illetőleg azon készségek fejlesztése, melyek az ingatlangazdálkodással kapcsolatos összefüggések átlátáshoz szükségesek. A tárgy az ingatlankezelés mibenlétével, az ezen a területen folyó gazdálkodási tevékenység bemutatásával, valamint az alkalmazható különböző elemző és döntés-megalapozó számítási módszerekkel foglalkozik. További célkitűzése a tárgynak, hogy az ingatlanértékesítéshez szorosan kapcsolódó alapvető marketingismereteket, marketing eszközöket és módszereket megismertesse a hallgatókkal.
Tantárgy tematikus leírása: A vagyon-, létesítmény- és ingatlangazdálkodás kapcsolata. Az ingatlangazdálkodáshoz kapcsolódó alapfogalmak. Az eredményes ingatlangazdálkodás előfeltételei. Az ingatlangazdálkodás szerepe a vállalati gazdálkodásban. Az ingatlangazdálkodáshoz szükséges szaktudás. Az ingatlanokhoz jutás módjai: beruházás, bérlet, lízing, vásárlás. Az ingatlanberuházások döntés-előkészítésének folyamata és módszerei. Az ingatlanok üzemeltetésével, fenntartásával kapcsolatos tevékenységek és főbb feladatok. A kihasználatlan létesítmények hasznosításának gyakorlati kérdései. Ingatlan- és eszköznyilvántartások. Az ingatlanokkal kapcsolatos költségek tervezése és ellenőrzése. Az ingatlanok értékelése: az értékeléssel kapcsolatos legfontosabb fogalmak, az ingatlanok értékének meghatározása során figyelembe veendő értéknövelő és értékcsökkentő tényezők, ezek számszerűsítési lehetőségei. Az ingatlanértékbecslés legfontosabb módszerei: piaci értékelés (vagy forgalmi értékelés) módszere, újraelőállítási (vagy költségalapú) értékelés, hozadék módszer. Az ingatlanpiac szereplői, az ingatlanpiaci kereslet és kínálat főbb meghatározó tényezői. A hazai és néhány környező ország ingatlanpiacának főbb jellemzői. Fogyasztói magatartás, a vevők szegmentálása, vásárlói döntéstípusok. A vásárlás folyamata. Termék és árpolitika. Az értékesítés legfontosabb módjai. Az ingatlanértékesítés hagyományos és új módszerei. A hatékony marketingkommunikáció kialakítása és legfontosabb eszközei. Kapcsolati marketing, ügyfélmenedzsment.

 

GÉIK szakirányú képzések

 

GTK szakirányú képzések tárgyai

Tantárgy neve: Információgazdálkodás
Tárgyfelelős: Kiss Gergely, egyetemi tanársegéd
Tantárgy feladata és célja: A tárgy keretében célkitűzésünk átfogó képet adni az információgazdálkodás, információ-technológia alapvető fogalmairól, elemeiről, az üzleti és gazdasági alkalmazásokról, az információrendszerek létrehozásáról és működtetéséről. A tárgy ismeretanyagának elsajátításával a hallgatók képesek lesznek megérteni az informatika terén kialakuló fejlődési irányokat, ezeknek a gazdálkodásra gyakorolt hatásait. A tárgy célja a technológiai és üzleti ismeretek egyensúlyán alapulva megismertetni a hallgatót azokkal az IT-hez kapcsolódó problémakörökkel, amelyekkel mint üzleti/informatikai döntéshozó találkozni fog: az alapvető üzleti informatikai alkalmazások megismerése mellett az informatikai stratégia tervezése, informatikai projektek vezetése, informatikai szervezet, informatikai szolgáltatások menedzselése során. A tantárgy a hallgató informatikai ismeretei bővítése mellett fejleszti a logikai és kritikai gondolkodásmódot, valamint az adatkezelési- és elemzési képességeket. A hallgatók olyan alkalmazható tudást szereznek, amely lehetővé teszi számukra a vállalati ügyvitel, elemzések, prezentációk és felmérések hatékony elkészítését.
Tantárgy tematikus leírása: • A tantárgy ismertetése. • A gazdasági informatika fogalma, információs társadalom. Adat, információ, kommunikáció, információs rendszer. • A szoftverek általános minőségi jellemzői. A döntéstámogató rendszerek és fejlődéstörténetük. • A gazdasági rendszerek informatikai modellje és az IT helye, szerepe a gazdasági szervezetekben. Az üzleti rendszerekben alkalmazott IT megoldások. • Egyéni teljesítmény javítása, csoportmunka és speciális szakterületek támogatása. • Adatkezelés, táblázatkezelési és adatmegjelenítési alapismeretek. Adatvizualizáció, adatrendezés, adatelemzés és kimutatás készítése. • A függvények használata: feladatmegoldás a Microsoft Excel segítéségével. A logikai, szöveg, pénzügyi, keresési és hivatkozási, matematikai és statisztikai, adatbázis függvénykategóriák gazdasági gyakorlati hasznosítása. • A megszerzett ismeretek összetett feladatokon keresztül történő ismétlése, gyakorlása. • Információgazdálkodási adatbázisok, közhiteles nyilvántartások használata. • A tananyag összefoglalása • Zárthelyi dolgozat • A tantárgy zárása, konzultáció

Tantárgy neve: Önkormányzatok gazdálkodása
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A fókuszában az államháztartás rendszerén belül az önkormányzati alrendszer áll. A hallgatók megismerik az önkormányzati gazdálkodás speciális szabályait, sajátosságait.
Tantárgy tematikus leírása: Az államháztartás fogalma, rendszere, funkciói. Az államháztartás bevételei, kiadásai. A központi költségvetés tervezése, elfogadásának menete. A feladatfinanszírozási rendszer – önkormányzati vonatkozások. Az államháztartás önkormányzati alrendszere - a helyi önkormányzatok feladatai. Az önkormányzati vagyongazdálkodás. A helyi önkormányzatok bevételei és kiadásai. A helyi önkormányzatok gazdálkodásának különleges szabályai. A számviteli rendszer sajátosságai – az éves költségvetési beszámoló részei. Beruházási döntések a helyi önkormányzatoknál. A költség-haszon elemzés módszertana, alkalmazásának gyakorisága. Az önkormányzatok humán erőforrás gazdálkodása. Az önkormányzati közszolgáltatások ellátása. Az önkormányzatok adósságállománya – adósságkonszolidáció. A közbeszerzési eljárás.

Tantárgy neve: Üzleti tervezés
Tárgyfelelős: Szilágyiné Dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: Az üzleti terv készítés folyamatának, céljának, funkcióinak, részterveinek megismerése, az egyes résztervek összeállítása során alkalmazható tervezési módszerek áttekintése. A hallgatók képessé válnak a gazdálkodó szervezetek és intézmények folyamatainak megtervezésére. A félév során egy konkrét vagy fiktív vállalkozás üzleti tervének az elkészítése a feladat, minden hallgató számára, melyet a gyakorlatokon be kell mutatniuk, és meg kell vitatniuk a többiekkel, így képessé válnak tárgyalási és prezentációs technikák alkalmazására, meggyőző szakmai érvelésre.
Tantárgy tematikus leírása: • Az üzleti terv összeállításának főbb szempontjai; • Üzleti tervezés előkészítése; • Tervezés szerepe a vállalkozások életében; • Az üzleti terv tartalma; • Összefoglaló fejezet; Iparágelemzés; • A vállalkozás általános bemutatása; • Az üzleti terv résztervei; • Termelési, működési terv • Marketing terv és marketingstratégia • Marketing terv –árképzés, fedezetszámítás • Szervezeti terv • Pénzügyi és finanszírozási terv • Cash flow készítés • Kockázatelemzés;

Tantárgy neve: Vállalatgazdaságtan
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A Vállalatgazdaságtan az alapozó ismeretek körébe tartozó tárgy, melynek célkitűzése kettős: 1. Ismeretközvetítés, mely a vállalat mibenlétének, fejlődésének, kapcsolatrendszerének, a környezettel való kölcsönhatásainak, továbbá a vállalati gazdálkodás folyamatának, fő összefüggéseinek és sajátosságainak, valamint módszertani alapjainak megismertetésére irányul. 2. A vállalati gazdálkodás alapvető összefüggéseinek átlátásához, elemzéséhez, a lehetőségek kreatív újragondolásához szükséges lényeglátási képességek fejlesztése, a dinamikus szemléletmód elsajátíttatása, továbbá a gazdálkodás bonyolult összefüggésrendszereiben való eligazodási- és probléma-felismerési képességek, valamint a probléma-megoldási készségek meggyökereztetése.
Tantárgy tematikus leírása: • A vállalati gazdaságtan alapkérdései. A vállalat fogalma, célja. • A vállalat érintettjei. Piaci környezet. • A vállalati gazdálkodás folyamata. Az üzemi körfolyamat. A termelés erőforrás- és tőkeszükséglete • A kiadás és a költség fogalmi elhatárolása. A költségek képződése. Költségfüggvények. • Az önköltségszámítás lényege és leggyakrabban alkalmazott módszerei. • Árak, Árbevétel. Árszámítások. • A megtérülési követelmény. Fedezetszámítás. Nyereség, jövedelmezőség, gazdaságosság • A vállalatok típusai, sajátos vállalkozási formák. • Üzleti modellek. Vállalatnövekedés • A vállalati gazdálkodás funkcionális részterületei 1. • A vállalati gazdálkodás funkcionális részterületei 2. • A vállalati gazdálkodás ágazati sajátosságai. • A vállalat és környezete, a környezetelemzés módszerei. • A vállalati stratégia fő kérdései.

Tantárgy neve: Vállalati erőforrásgazdálkodás
Tárgyfelelős: Szűcsné dr. Markovics Klára, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy célja, hogy a hallgatók képesek legyenek a vállalati folyamatok átfogó áttekintésére, elemzésére és értékelésére, a vállalati tevékenység különböző területein felmerülő gazdálkodási feladatok megoldására. A tantárgy erőforrás-fajtánkénti megközelítésben tagalja a vállalati gazdálkodás tartalmi és módszertani kérdéseit. Magába foglalja az erőforrásokkal kapcsolatos legfontosabb gazdálkodási feladatok áttekintését, figyelembe véve a különböző erőforrásokkal való gazdálkodás sajátos vonásait és problematikus területeit.
Tantárgy tematikus leírása: A vállalati erőforrás fogalma és két gazdálkodási dimenziója. A vállalati erőforrások típusai. A beruházás fogalma, típusai. A beruházási folyamat szakaszai. Beruházás-gazdaságossági számítások. Az állóeszköz fogalma, az állóeszközgazdálkodás feladatai. Az állóeszköz-gazdálkodással összefüggő kiadások, költségek. Az állóeszközök értéke. Az állóeszközök állományváltozása és optimális élettartama. Amortizáció, értélcsökkenési leírási rendszerek. Gazdasági avulás. Állóeszközigényeség és az állóeszközök állományváltozása. Kapacitás és átbocsátó képesség. A készletgazdálkodás, mint a logisztikai rendszer része. Készletfajták, a készletek csoportosítása. Forgási sebesség mutatók. Készletgazdálkodási rendszerek. A készletgazdálkodás feladatai. ABC analízis. A készletgazdálkodás költségei. Termelésirányítási rendszerek. Just in Time. A munkaerő-gazdálkodás fő feladatai, befolyásoló tényezői. Munkaerőszükséglet meghatározása. Bérgazdálkodás. Bérrendszerek és bérformák. A munkaerő költségei. Tipikus bérformák. Erőforrások finanszírozása. Tőkestruktrúra. A pénzügyi döntések és a fő mérlegtételek összefüggése. A vállalati tevékenység finanszírozásának fő elvei. Finanszírozási stratégiák. Forgótőke-gazdálkodás. A pénzszükséglet ingadozásának finanszírozása. Pénzgazdálkodás. Pénzügyi kimutatások elemzése. Az innováció fogalma, alapesetei, folyamata, szerepe. Innovációs stratégia, az innovációt akadályozó tényezők. A vállalati erőforrásgazdálkodás aktuális kérdései.

Tantárgy neve: Vezetői ellenőrzés
Tárgyfelelős: Kiss Gergely, egyetemi tanársegéd
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy keretében a vezetői tevékenységgel összefüggő feladatok megismerésével a hallgatók képesek lesznek a szervezetek életében felmerülő tevékenységek átfogó vizsgálatára, tények megállapítására, valamint a meghatározott követelményekhez való viszonyítás során állásfoglalások, javaslatok készítésére és kezelésére. A megszerezett tudással a hatékonyabb ellenőrzési tevékenységet, a hibák, a hiányosságok jelzését, azok megelőzését, illetve kijavítását érik el a hallgatók, valamint megismerkednek a vezetői kontrollt támogató kontrolling szemléletével, információs rendszerével. A tantárgy célja, hogy a hallgatók a vezetői döntéstámogatás során a megszerezett ismereteket hasznosítani tudják, amelyekkel képesek lesznek a gazdasági hátrányokat és a vagyonvesztést mérsékelni, megszüntetni, valamint a hatékonyságot növelni.
Tantárgy tematikus leírása: • A tantárgyi követelmények ismertetése. • Az ellenőrzés kialakulása, fejlődése, fogalma és csoportosítása. • A bizonylati rend és okmányfegyelem ellenőrzése. • Pénzügyi, gazdasági folyamatok ellenőrzése. • A készpénz, készpénzkezelés ellenőrzése. • Az informatikai rendszerek ellenőrzése. • A termelési folyamat ellenőrzése. A saját termelésű készletek értékesítésének ellenőrzése. • A létszám-, és bérgazdálkodás ellenőrzése. • Az anyaggazdálkodás ellenőrzése, értékelése. • A számvitel szervezettségének és a beszámoló valódiságának ellenőrzése. • A költséggazdálkodás ellenőrzése. • A kontrollingrendszer szemléletmódja • A kontrolling beszámolási rendszer (Beszámolás és visszacsatolás, Hagyományos pénzügyi mutatószámok) • Adatvagyon hasznosítása • Hallgatói prezentációk, konzultáció • A tantárgy zárása, összefoglalás

 

MFK szakirányú képzések tárgyai

Tantárgy neve: Vállalkozásmenedzsment
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy oktatásának feladata a hallgatók kompetenciájának fejlesztése a vállalkozóvá válás elősegítéséhez a vállalkozói életforma, vállalkozói léthez szükséges lényeges képességek, készségek bemutatásával. A kurzus keretében a hallgatók megismerkednek a vállalkozási tevékenységgel kapcsolatos legfontosabb ismeretekkel az alapítástól a működtetésen keresztül az esetleges megszűnésig, miközben konkrét példákon keresztül is betekintést nyernek a vállalkozás vezetésének problémáiba. A tantárgy célja a hallgatók megismertetése a hazai és az Európai Uniós vállalkozási környezet legfontosabb elemeivel, továbbá, hogy a kis- és közepes vállalkozások vezetéséhez, illetve a vállalkozásokban való közreműködéshez szükséges alapvető ismereteket közvetítse. A hallgatók elsajátítják a gazdálkodási folyamatok irányításának alapelveit, a kapcsolódó problémamegoldó technikák alkalmazásának módjait, a hazai üzleti környezetben való hatékony kommunikációt.
Tantárgy tematikus leírása: 1. A tantárgyi követelmények ismertetése. 2. A vállalkozás célja, környezete, a piaci verseny jellege. Új vállalkozás indításának feltételei. A vállalkozás folyamata. Ötletgyűjtés, a termék és piaci környezet felmérése. 3. A vállalkozás fejlesztése és az optimális üzemméret meghatározása. A személyi és szervezeti feltételek kialakítása. Lehetséges szervezeti formák. Üzleti tervezés folyamata. A társasági törvény által megengedett vállalkozási formák áttekintése. 4. Egyéni vállalkozás és a társas vállalkozások jellemzése, összehasonlítása. Kisvállalkozások szervezése és fejlesztése. A hazai és Európai Unióbeli kisvállalkozás-fejlesztési politika áttekintése. Vállalkozási lehetőségek az Európai Unióban. A létszám-, és bérgazdálkodás ellenőrzése. 5. Konzultáció. 6. A tantárgy zárása, összefoglalás.

 

GTK Felsőoktatási szakképzések tárgyai

Tantárgy neve: Etikett és protokoll
Tárgyfelelős: Szilágyiné dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a mindennapi és az üzleti élet legfontosabb illemszabályait, önállóan is képesek legyenek üzleti találkozók, hivatalos rendezvények megszervezésére, valamint eligazodjanak a nemzetközi üzleti élet szövevényes viselkedési szabályai között. Képesek legyenek a hazai és a nemzetközi üzleti környezetben történő hatékony kommunikációra.
Tantárgy tematikus leírása: Bevezető, követelmények, csoportbeosztás. Az illem, etikett, protokoll, etika, diplomácia összefüggései. A viselkedéskultúra alapjai, alapfogalmai. Történeti bevezetés. Az illem kialakulása, fejlődése, legfontosabb illemszabályok. A magán és a hivatalos viselkedéskultúra kettéválása Az illem etikett protokoll alapszabályai: bemutatkozás, bemutatás, köszönés, megszólítás Az illem etikett protokoll alapszabályai: társalgás, viselkedés nyilvánosság előtt, biológiai megnyilvánulások, női udvariasság, lazítás, pontosság, dohányzás. A hétköznapi protokoll kellékei: telefon, névjegy, írásbeli udvariasság, ajándék, virág, meghívó. Az öltözködés illemtana: jól ápoltság, öltözködési szabályok, hivatalos és magánöltözetek. Vendéglátás protokollja: álló és ültetéses alkalmak, étkezési kultúra. Egyéb társasági összejövetelek a borkóstoló és vadászat szabályai Viselkedési kultúra sajátosságai külföldön Európában Viselkedési kultúra sajátosságai külföldön Ázsiában. Viselkedési kultúra sajátosságai külföldön É-D Amerikában. Viselkedési kultúra sajátosságai külföldön Afrikában. Viselkedési kultúra sajátosságai külföldön Ausztráliában. Álláskeresés és munkahely illemtana, az üzleti etikett. Tárgyalás és üzleti megbeszélés. Viselkedéskultúra az üzletkötés területén.

Tantárgy neve: Gazdasági informatika
Tárgyfelelős: Dr. Csiszár Csilla Margit, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A Gazdasági informatika tantárgy feladata, hogy kibővítse a hallgatók informatikai ismereteit a gazdálkodási folyamatok átlátására, elemzésére szolgáló információs technológiai eszközök megismerése és készségszintű használata által. A kurzus során a hallgatók a Microsoft 365 különböző eszközeit (Excel, Forms, OneDrive, Outlook, PowerPoint, SharePoint, Teams, Word) ismerik meg. A tantárgy célja, hogy az informatikiai ismeretek bővítése közben fejlessze a logikai és kritikai gondolkodásmódot, valamint az adatkezelési és elemzési képességeket. A hallgatók olyan alkalmazható tudást szereznek, amely lehetővé teszi számukra a vállalati ügyvitel, elemzések, prezentációk és felmérések hatékony elkészítését. A Microsoft 365 eszközök mélyebb megismerése révén a hallgatók kreatív problémamegoldó képességeiket is fejlesztik, és olyan analitikus készségeket alakítanak ki, melyek segítségével összetett üzleti kihívásokat érthetnek meg, prezentálhatnak és hatékonyan kezelhetnek.
Tantárgy tematikus leírása: 1 Bevezetés - Microsoft 365 A Microsoft 365 felépítése. Az Office csomag használata. A OneDrive, SharePoint, Teams alkalmazás alapismeretei. 2 Adatkezelés Adatbevitel Forms, Excel, PowerPoint, Word. Gyorsbillentyűk alkalmazása Windows és Office felületeken. 3 Táblázatkezelési és adatmegjelenítési alapismeretek Táblázatok készítése. A vizualizáció alapjai. 4 Adatvizualizáció Diagramkészítés sarokpontjai. Adatvizualizáció videó. 5 Számonkérés I. - Adatrendezés Rendezés, szűrés. Az irányított szűrő és a szeletelő használata. 6 Adatelemzés és kimutatás készítése A Pivot tábla alkalmazása. Kimutatásdiagram használata. Kereszttáblák készítése. 7 A függvények használata Függvények alapismerete. Cellahivatkozások. Logikai függvények. 8 Szövegfüggvények használata Adattisztítás, adatátalakítás, szövegek kezelése. Szövegdaraboló varázsló használata. 9 Keresési és hivatkozási függvények használata Adatok megfeleltetése, értékek kikeresése. Microsoft új függvényeI: Xkeres, XHol.van 10 Matematikai és statisztikai függvények használata Értékösszegzések. Statisztikai és optimailizálási feladatok. 11 Microsoft AI és integrációs megoldások Gyakorlati feladatok megoldása Excel, Word, PowerPoint együttes használatával. 12 Excel tippek és trükkök Adatátalakítások, adateszközök használata. Gyakran felmerülő Excel problémák praktikus megoldásai.

Tantárgy neve: Jogi alapismeretek
Tárgyfelelős: Szilágyiné dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy célja: megismertetni a hallgatókkal a fontosabb jogi alapfogalmakat, a polgári jog alapjait, valamint áttekintést nyújtani a gazdaság és a jog viszonyáról.
Tantárgy tematikus leírása: 1. Tudományelméleti alapok: a jogtudomány fogalma, csoportosítása, főbb területei. A jog fogalma, kialakulása, fejlődése. 2. A jogviszony fogalma, elemei. Jogalanyok és jogi tárgyak. A természetes személyek jogképessége és cselekvőképessége. 3. A polgári jog alapelvei, a jogviszony jellemzői, osztályozása, szerkezete, alanyai, tárgya, tartalma. 4. A tulajdonjog tartalma, korlátai, megszerzése, védelme. A kötelmi jog fogalma, alanyai, tárgya. 5. A szerződések közös szabályai, létrejötte, érvénytelensége, megszűnése. A szerződési biztosítékok fogalma, fajtái, szerepe. 6. Szerződések fogalma, tipizálása. Az adás-vételi, bérleti, vállalkozási, megbízási, és biztosítási szerződések fogalma, alanyai, tárgya, tartalma és főbb jellemzői. 7. A vállalkozások gazdasági szerepe, funkciója, gazdálkodásukat és működésüket érintő jogszabályok rendszerezése. 8. Az egyéni vállalkozási formák jellemzői, gyakorlásának feltételei. 9. Betéti társaság és a közkereseti társasági formák fogalma, alapítása, külső és belső jogviszonyai. 10. A Korlátolt felelősségű társasági forma fogalma, alapítása, szervezete, működése és jellemzői. 11. A Részvénytársasági forma fogalma, alapítása, szervezete, működése és jellemzői. 12. A szövetkezeti forma szabályozása, alapítása, szervezete, működésének jellemzői. 13. Az Európai Uniós társasági formák típusai és szabályozásuk. 14. A vállalkozások megszűnése, különös tekintettel a csőd és felszámolási eljárásra.

Tantárgy neve: Költségkontrolling
Tárgyfelelős: Dr. Musinszki Zoltán, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A modern kontrolling szemléletmód megismerése, betekintés egy vállalatirányítási rendszer (elsősorban költségszámítási rendszer) gyakorlati működésébe. A hallgatók megismerik a vállalkozási szférában működő szervezetek erőforrás-felhasználásainak tervezésére és mérésére alkalmazott költségszámítási eszközöket, módszereket, különös tekintettel a költségfelosztásra és az önköltségszámításra.
Tantárgy tematikus leírása: • A kontrolling koncepció, kontrolling funkciók • A kontrolling szervezet, kontroller, stratégiai módszerek • A költség fogalma • A költségek csoportosítása • A költségfelosztás • Az önköltségszámítás (fogalom, tárgy, feladat, szabályozás) • Az önköltségszámítási módszerek I. (osztókalkulációk) • Az önköltségszámítási módszerek II. (pótlékoló és normatív kalkuláció) • Az összetett önköltség

Tantárgy neve: Üzleti tervezés módszertana
Tárgyfelelős: Szilágyiné dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy keretében az üzleti terv készítés folyamatának, céljának, funkcióinak, részterveinek megismerése, az egyes résztervek összeállítása során alkalmazható tervezési módszerek áttekintése zajlik. A hallgatók képessé válnak a gazdálkodó szervezetek és intézmények folyamatainak megtervezésére. A félév során egy konkrét vagy fiktív vállalkozás üzleti tervének az elkészítése a feladat minden hallgató számára, melyet a gyakorlatokon be kell mutatniuk, és meg kell vitatniuk a többiekkel, így képessé válnak tárgyalási és prezentációs technikák alkalmazására, meggyőző szakmai érvelésre. A szakirányos törzstárgy célja, hogy a hallgatók az üzleti tervezés módszereit elsajátítsák, képessé váljanak az üzleti terv összeállítására. A hallgatók megtanulják a szervezetek és intézmények létrehozására, struktúrájuk, szervezeti magatartásuk kialakítására és változtatására vonatkozó alapelveket és módszereket.
Tantárgy tematikus leírása: Előadás: • Az üzleti terv felépítése és összeállításának főbb szempontjai • Tervezés szerepe a vállalkozások életében • Az üzleti tervezés előkészítése • Marketing terv I. (marketingstratégia) • Marketing terv II. (értékesítés) • Termelési, működési terv • Szervezeti terv • Pénzügyi és finanszírozási terv Gyakorlat: • Félévközi feladat megbeszélése, csapatok alakítása • Ötletgyűjtés új vállalkozás alapításához, • Az üzleti terv tartalma, iparágelemzés, a vállalkozás általános bemutatása • Árképzés, fedezetszámítás • Kockázatelemzés • Vezetői összefoglaló, Üzleti tervek értékelése • Mérleg és cash flow tervezés • Mezőgazdasági, termelő, kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátóipari, oktatási, társadalmi, tanácsadó vállalkozások üzleti tervének sajátosságai, prezentációk, szakmai viták

Tantárgy neve: Üzleti vállalkozás alapjai
Tárgyfelelős: Szilágyiné dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy oktatásának célja, hogy a kis- és közepes vállalkozások vezetéséhez, illetve a vállalkozásokban való közreműködéshez szükséges alapvető ismereteket közvetítse. A hallgatók elsajátítják a gazdálkodási folyamatok irányításának alapelveit, a kapcsolódó problémamegoldó technikák alkalmazásának módjait, a hazai üzleti környezetben való hatékony kommunikációt.
Tantárgy tematikus leírása: Tantárgyi követelmények, tananyag ismertetése Vállalkozó és kisvállalkozás fogalmi meghatározása, szerepe a gazdaságban. Vállalatindítás - üzleti ötlettől a piaci siker eléréséig. A vállalkozások jogi szervezeti formái Az üzleti terv meghatározása funkciói. Új tendenciák. A vállalkozások marketing tevékenysége A vállalkozások piackutatási tevékenysége A vállalkozások innovációs tevékenysége Munkaszüneti nap A vállalkozások emberi erőforrás gazdálkodása A vállalkozások tevékenysége: logisztika, ellátási lánc A vállalkozások finanszírozási lehetőségei, támogatások, pályázatok, operatív pénzügyek A vállalkozások új formái (hálózatok, klaszterek, franchise, startup). A vállalkozások válságkezelése, megszűnése (csőd- felszámolás, végelszámolás) újrakezdési lehetőségei. Üzleti etika, társadalmi és környezeti felelősség kisvállalkozásoknál.

Tantárgy neve: Vállalatgazdaságtan
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A Vállalatgazdaságtan az alapozó ismeretek körébe tartozó tárgy, melynek célkitűzése kettős: 1. Ismeretközvetítés, mely a vállalat mibenlétének, fejlődésének, kapcsolatrendszerének, a környezettel való kölcsönhatásainak, továbbá a vállalati gazdálkodás folyamatának, fő összefüggéseinek és sajátosságainak, valamint módszertani alapjainak megismertetésére irányul. 2. A vállalati gazdálkodás alapvető összefüggéseinek átlátásához, elemzéséhez, a lehetőségek kreatív újragondolásához szükséges lényeglátási képességek fejlesztése, a dinamikus szemléletmód elsajátíttatása, továbbá a gazdálkodás bonyolult összefüggésrendszereiben való eligazodási- és probléma-felismerési képességek, valamint a probléma-megoldási készségek meggyökereztetése.
Tantárgy tematikus leírása: 1. A vállalati gazdaságtan alapkérdései. A vállalat fogalma, célja. 2. A vállalat érintettjei. Piaci környezet. 3. A vállalati gazdálkodás folyamata. Az üzemi körfolyamat. A termelés erőforrás- és tőkeszükséglete 4. A kiadás és a költség fogalmi elhatárolása. A költségek képződése. Költségfüggvények. 5. Az önköltségszámítás lényege és leggyakrabban alkalmazott módszerei. 6. Árak, Árbevétel. Árszámítások. 7. A megtérülési követelmény. Fedezetszámítás. Nyereség, jövedelmezőség, gazdaságosság 8. A vállalatok típusai, sajátos vállalkozási formák. 9. Üzleti modellek. Vállalatnövekedés 10. A vállalati gazdálkodás funkcionális részterületei 1. 11. A vállalati gazdálkodás funkcionális részterületei 2. 12. A vállalati gazdálkodás ágazati sajátosságai. 13. A vállalat és környezete, a környezetelemzés módszerei. 14. A vállalati stratégia fő kérdései.

Tantárgy neve: Vállalati erőforrásgazdálkodás
Tárgyfelelős: Szűcsné dr. Markovics Klára, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy célja, hogy a hallgatók képesek legyenek a vállalati folyamatok átfogó áttekintésére, elemzésére és értékelésére, a vállalati tevékenység különböző területein felmerülő gazdálkodási feladatok megoldására. A tantárgy erőforrás-fajtánkénti megközelítésben tagalja a vállalati gazdálkodás tartalmi és módszertani kérdéseit. Magába foglalja az erőforrásokkal kapcsolatos legfontosabb gazdálkodási feladatok áttekintését, figyelembe véve a különböző erőforrásokkal való gazdálkodás sajátos vonásait és problematikus területeit.
Tantárgy tematikus leírása: A vállalati erőforrás fogalma és két gazdálkodási dimenziója. A vállalati erőforrások típusai. A beruházás fogalma, típusai. A beruházási folyamat szakaszai. Beruházás-gazdaságossági számítások. Az állóeszköz fogalma, az állóeszközgazdálkodás feladatai. Az állóeszközgazdálkodással összefüggő kiadások, költségek. Az állóeszközök értéke. Amortizáció, értélcsökkenési leírási rendszerek. Gazdasági avulás. Állóeszközigényeség, az állóeszközök állományváltozása és optimális élettartamuk. Kapacitás és átbocsátó képesség. A készletgazdálkodás, mint a logisztikai rendszer része. Készletfajták, a készletek csoportosítása. Forgási sebesség mutatók. Készletgazdálkodási rendszerek. A készletgazdálkodás feladatai. ABC analízis. A készletgazdálkodás költségei. Termelésirányítási rendszerek. Just in Time. A munkaerő-gazdálkodás fő feladatai, befolyásoló tényezői. Munkaerő-szükséglet meghatározása. Bérgazdálkodás. Bérrendszerek és bérformák. A munkaerő költségei. Tipikus bérformák. Erőforrások finanszírozása. Tőkestruktrúra. A pénzügyi döntések és a fő mérlegtételek összefüggése. A vállalati tevékenység finanszírozásának fő elvei. Finanszírozási stratégiák. Forgótőke-gazdálkodás. A pénzszükséglet ingadozásának finanszírozása. Pénzgazdálkodás. Pénzügyi kimutatások elemzése. A kritikus erőforrások és az energiaválság vállalati aspektusai

Tantárgy neve: Vállalati esettanulmányok
Tárgyfelelős: Szilágyiné dr. Fülöp Erika, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgy célja a hallgatók által elsajátított elméleti ismeretek gyakorlatba való átültetése számos különböző típusú esettanulmány megoldásán keresztül. A gazdálkodás valamennyi területét érintő esettanulmányok megoldása fejleszti a hallgatók elemző, kockázatbecslő, problémamegoldó, valamint döntéshozási képességét. A feladatmegoldások csoportmunkában történnek, ez elősegíti a kommunikációs, és konfliktuskezelési készségek fejlesztését is.
Tantárgy tematikus leírása: • Az esettanulmányok fogalma, feldolgozása, a hatásos esettanulmány jellemzői. Az esettanulmány, mint tudományos módszer. • Az esettanulmány-írás céljai, felkészülés az esettanulmány-írásra. • Az esetekben felhasznált információ forrásai, az eset-írás folyamata. • Az esettanulmány prezentáció szempontjai, a hatásos esettanulmány jellemzői. • Kis és középvállalati hazai és európai sikertörténetek • Transznacionális vállalatok esettanulmány • Munkaszüneti nap • Innovációs esettanulmány • Logisztikai folyamatok megszervezésével kapcsolatos esettanulmány • Emberi erőforrás-gazdálkodási, kiválasztási esettanulmány • Termékfejlesztés esettanulmány • Mikro hitelezés esettanulmány • Esettanulmány a vállalati fenntarthatóság témakörében

 

GTK MBA tárgyai

Tantárgy neve: Business Data Management
Tárgyfelelős: Dr. Csiszár Csilla Margit, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: The course includes the understanding of the principles for business data management, data visualisation and dashboard with the usage of Microsoft tools (Excel, Power BI). The subject contributes to improving students’ ability to understand and make strategic business decisions, get practical knowledge in the management of business data. The essential aim is to understand the context of databases, acquire analytical and reporting skills and the application of analytics and evidence-based decision-making in business with IT tools. The corporate practice and the usage of Infographic tools, Excel, Power Query, Power Pivot and Power BI are at the centre of this course.
Tantárgy tematikus leírása: "Terminology of data management. Ecosytem of Big Data, Business Intelligence, Artificial Intelligence. Taxonomy for data analytics. Evolution of data model. Data types. Data sources. Type of analytics. Data management in Excel 365 Visual Storytelling. Data visualisation. Chart editing tools. Web-based tools. Maps. Infographics. Chart choosing guidance in the case of quantitative and qualitative data. MobilApp Case Study. Data analysis by Pivot Tables. Data analytics.: Create and dynamize PivotTable reports with multilevel dimensions. Olympics Case Study Introduction to Power BI. Data Management in Power BI: Power BI Case Study. Load data, design a Data Model and build a Power BI Dashboard. Analyzing data with Power BI. Dashboard, reporting. Multidimensional presentations. Visualization in Power BI. Dynamic Dashboard. Data pre-processing tasks and potential methods. Transforming, cleaning data with Power Query. Create data models with Power Pivot. Netflix Case Study. Business challenges. Data security and cybersecurity. Final project - Power BI Report Presentation."

Tantárgy neve: Managerial Economics
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: Having finished the course students will understand the functioning and motivational factors of business organizations. They will know the main problems of different economic evaluation and decision preparation methods and they will able to analyze the economic problems with using the most appropriate methods. This course develops those skills that are necessary for comprehension of economic relationships, phrasing of information needs for decisions and elaboration of decision-making aspects, furthermore it develops capability of economic-technical language usage.
Tantárgy tematikus leírása: "Lectures: Introducion to managerial economics. Key measures and relationships. Revenue, cost, and profit. The return requirement as a global guiding principle of business activity. Cost terminology. Cost behavior patterns and cost-volume-profit relationships. Cost curves. Short-run cost functions in the real life. Estimating of linear cost functions. Cost concepts for decision making. Opportunity cost concept in product costing. Product cost variants. Traditional Cost Accounting Methods and the Activity Based Costing method. Break even chart. Break even analysis for single-product companies. Three variants of break even point. Break even points for multiple-product firms and service companies. Using cost-volume-profit models for sensitivity analysis. Fundamentals of business efficiency analysis. The time value of money, time factors. Capital budgeting. The special meaning of net present value and internal rate of return in orthodox cash flow patterns. The ranking problem. Evaluation of unorthodox cash flow patterns. The payback period method. Methods for the economic evaluation of investment projects that have no measurable yield effect. Analysis of profitability. Expressive and deceptive profitability indicators. Measuring problems of profitability. Demand and pricing. Price calculating variants by different aspects. The main causes of the difference between market value and book value of fixed assets. Amortization. The effects of inflation on business profits and business assets. Practical usability problems in business economics and managerial economics."

 

GTK doktori képzés tantárgyai

Tantárgy neve: A vállalati gazdaságtan diszciplináris kérdései
Tárgyfelelős: Szűcsné dr. Markovics Klára, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tárgynak kettős célja van: Tudományos cél: a vállalati gazdaságtannak, mint önálló diszciplínának az áttekintése, a főbb diszciplináris problémák gyökereinek és megjelenési módjainak a megismerése, megvitatása. Az új ismeretek megszerzése mellett a kurzus fejleszti a hallgatók tudományos munkára vonatkozó készségeit is. Gyakorlati cél: a vállalati gazdálkodás aktuális kérdéseinek (mint például a vállalati működés hatékonyságának, a vállalati teljesítménynek a mérése) közös feldolgozása és megvitatása annak érdekében, hogy a Hallgatók átlássák a vállalati működés komplex összefüggésrendszerét.
Tantárgy tematikus leírása: A féléves tematika, évközi feladatok és vizsgakövetelmények áttekintése. A félévközi beadványok témaköreinek megbeszélése. Mutatószámok, mutatószámrendszerek. Mutatószámrendszerek a vállalati gyakorlatban. Pénzügyi mutatószámrendszerek: a Du Pont, ZVEI és RL. A vállalati teljesítmény mérésére szolgáló mutatószámrendszerek általános áttekintése hallgatói prezentációk segítségével, az egyes mutatószámrendszerek kritikai szemléletű megvitatása. A vállalati gazdaságtan, mint tudomány. A vállalatgazdaságtani kutatások objektuma, célja, főbb területei. A vállalatgazdaságtani kutatási folyamatok, kutatási módszerek. A vállalatgazdaságtan szóhasználata. A vállalati gazdaságtan főbb irányzatai. A vállalati gazdaságtan tanácsadási funkciója. Hallgatói prezentációk: A vállalati teljesítmény mérésére szolgáló, leggyakrabban alkalmazott mutatószámrendszerek fejlődésének története, tartalmának változása, lehetséges alkalmazási területei. A közgazdaságtan és vállalatgazdaságtan alapját alkotó néhány kategória, eltérések a két tudományterület fogalomhasználatában. A vállalati gazdaságtan, mint interdiszciplináris tudomány. Hallgatói prezentációk: A vállalati teljesítmény mérésére szolgáló, leggyakrabban alkalmazott mutatószámrendszerek előnyei, hátrányai, kritikái, javaslatok a továbbfejlesztés irányaira. A közgazdaságtudomány és a gazdálkodástudomány változó kapcsolatrendszere. Hidak a közgazdaságtan és a gazdálkodástan között: a vállalatelméletek. Gazdálkodástudomány – praxis vagy tudomány? Egy ágazatokban (pl. építőiparban) vagy vállalati funkcionális részterületen (pl. a logisztika, HR) alkalmazott KPI-ok áttekintése és megvitatása hallgatói prezentációk segítségével. A gyakorlat szempontjából felmerülő vállalatgazdaságtani problémák: a nettó jelenérték szerinti rangsorképzés, a nettó jelenérték és a részvényesi érték kapcsolata, a hiteltőke hozamkövetelményének sajátos értelmezése, a hitelkamat, mint „adópajzs”, jövedelmezőségi mutatók, az árarányos fedezet szerinti rangsorképzés, a jövedelmezőségi követelményektől eltekintő keresztmetszetvizsgálatok.

Tantárgy neve: Közszolgáltató vállalatok gazdálkodása
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy oktatásának fő célja a látókör bővítés és a módszertani felkészültség javítása a vállalati konstrukcióban működő közszolgáltatások témakörében.
Tantárgy tematikus leírása: Az épített hálózattal működtetett rendszerek gazdálkodási sajátosságai. (ismétlés) Az árszabályozás indokoltsága a közszolgáltatások esetében. Az árszabályozás módszerei. Megtérülési ráta szabályozás. Az ársapkás árszabályozás. Díjképlet-elemzés. (ismétlés) Demonopolizáció, privatizáció, dereguláció a közszolgáltatási szférában. Fogalmi rendezetlenség az irodalomban. A közszolgáltató vállalatok vertikális bontása. A vertikálisan bontott cégek köre, közszolgáltatói és versenypiaci tevékenységük értelmezése. Az egyetemes szolgáltatás költség-körének vállalaton belüli elhatárolási lehetősége. Az egyetemes szolgáltatás uniós ár-meghatározási elveinek értelmezése. A vertikális bontás sajátosságai a villamos-energia iparban. A vertikális bontás sajátosságai a földgáziparban. A magyar állam rezsicsökkentési tevékenységének szabályozás-módszertani sajátosságai. A vasúti szolgáltatás vertikális bontása. A vertikális bontás sajátosságai a vezetékes telefonszolgáltatás terén. A víziközművek privatizációjának tanulságai és tendenciái – nemzetközi és hazai példák Az árszabályozás sajátosságai a távfűtés területén. A kommunális hulladék-gazdálkodás hazai sajátosságai, a hazai vállalatok tulajdonosi rendszerének átalakítása. A közszolgáltató vállalatok tőkejövedelmezőségének általános kérdései. A piaci érték sajátosságai. A kevésbé frekventált közszolgáltató cégek köre, szabályozási sajtosságaik. A közszolgáltatásokkal kapcsolatos sajtóhírek áttekintése.

Tantárgy neve: Management of Public Utility Companies
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: The main goal of subject is expanding horizons and improving methodological preparedness of students in the topic of public utilities.
Tantárgy tematikus leírása: 1. Specialities of management in network-based public utility companies. 2. Necessary of price regulation in case of public utilities. Methods of price regulation. Rate of return regulation. Price cap regulation. Analysis of price formulas. 3. Demonopolization, privatization, deregulation in the public utility sector. Conceptual disorder in the literature. 4. Restructuring public utilities for competition. Unbundling of vertically integrated structures within public utility sector. Separation of non-competitive and competitive activities. 5. Separation of costs of the universal services within a company. Pricing and price regulation of universal services in network industries. 6. Unbundling in electricity market. Unbundling in natural gas market. 7. Methodological characteristics of cutting overhead costs applied by the Hungarian state. 8. Unbundling in the railway sector. 9. Unbundling in telecommunications. 10. Trends and experiences in privatization of water utilities - international and domestic cases 11. Price regulation in district heating sector. 12. National characteristics of the municipal waste management. Transformation of the ownership system. 13. Return on equity in case of public utility companies. Characteristics of market value of the company. 14. Other public utilities. 15. Press releases in the topic of public utilities.

Tantárgy neve: Managerial Economics
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: The main purpose of the course is to review the content issues of the methodology used as the basis for managerial level economic decisions in order to deepen the relevant knowledge, as well as to develop the research skills related to this topic.
Tantárgy tematikus leírása: 1. The return requirement as a global guiding principle of business activity. 2. The uniform logic system of business efficiency evaluation methods. 3. Cost behaviour patterns and cost-volume-profit relationships. 4. Three variants of break even point. 5. The time value of money. 6. The content and the estimation methods of aggregate capital needs. The use of aggregate capital needs in business efficiency measurement. The possibility of a quick estimation of aggregate capital needs. 7. Evaluation methods of investment projects with orthodox cash flow patterns. The economic content and the critics of net present value and internal rate of return. 8. The ranking problem in capital budgeting. 9. Unorthodox cash flow patterns. The occurrence of positive net present value for loss-making projects. 10. Methods for the economic evaluation of investment projects that have no measurable yield effect. 11. The main causes of the difference between market value and book value of fixed assets. 12. The effects of inflation on business profits and business assets, the inflationary profit demand. 13. Pricing methods.

Tantárgy neve: Scientific Problems of Business Economics
Tárgyfelelős: Szűcsné dr. Markovics Klára, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: The main purpose of this course is to study business economics as a scientific discipline, simultaneously to discuss and to understand the significant academic problems of this scientific area. In addition to the getting of new knowledge, the course is to develop students' skills for scientific research activity.
Tantárgy tematikus leírása: Two disciplinary classifications of business economics and its' consequences. Business economics as an independent discipline and its relationship to microeconomics. Terminological and methodological effect of finance. Scientifically unresolved issues, originating from business economics itself. Business efficiency problems of investment projects which are to be reconsider. (NPV and the ranking. The aggregate capital needs. The main questions of Fischer's rate. Reinvestment rate assumption. Positive net present value of loss making projects.) Enterprise models in terms of sustainability. The necessity of the natural rate of unemployment. The essence of Weitzman model and analysis of the literary criticism.

Tantárgy neve: Vezetői gazdaságtan
Tárgyfelelős: Dr. Horváth Ágnes, egyetemi docens
Tantárgy feladata és célja: A tantárgy oktatásának fő célja a hallgatók ismereteinek elmélyítése és módszertani felkészültségének javítása a vezetői gazdaságtan témakörében. A kurzus a gazdálkodási és módszertani összefüggéseket matematikai modellek valamint ezek példaszerű értelmezése szerint dolgozza fel. Szélesíteni kívánja a hallgatók módszertani ismereteinek körét, fejleszteni modellezési készségeit valamint azon képességeit, hogy az összefüggéseket saját példákon keresztül is értelmezze. A tananyag feltételezi a Vezetői gazdaságtan MSc kurzus anyagának ismeretét.
Tantárgy tematikus leírása: Az erőforrások, a tőkeszükséglet és a termelési költségek összefüggései. A tőkeszükséglet becslése. A tőkére értelmezett opportunity cost és a differenciált tőkehozam követelmény tartalmi összehasonlítása. A differenciált hozamkövetelmények alapján számított nettó jelenérték-számítási változat. A kalkulatív kamatláb és a WACC. A hitelkamat „adópajzs” hatásának példákon alapuló megismerése. A klasszikus nettó jelenérték göbe modellje (modell-feltételekkel). A nulla kamatlábhoz tartozó nettó jelenérték. A nettó jelenérték alakulása a kalkulatív kamatláb függvényében. Egy adott kalkulatív kamatlábhoz tartozó nyereségigény összegének becslési lehetősége. A nettó jelenérték „modern” felfogásának tudományos problémái. A nettó jelenérték és a belső kamatláb speciális gazdasági tartalma a tipikus hozamsorú (ortodox) beruházások esetén. A pénzügytan nettó cash flow szerint számított nettó jelenértéke. A kalkulatív kamatláb szerint és a WACC szerint számított jelenérték és nettó jelenérték tartalmi és nagyságrendi összefüggései. A klasszikus nettó jelenértékek összehasonlíthatósága. A torzító tényezők kiküszöbölése. A torzító tényezőktől megtisztított nettó jelenérték(ráta) gazdasági tartalma. A beruházási projektek gazdaságossági rangsora. A kritikus újra-befektetési hozamráta lényege, becslési lehetőségei. A nettó jelenérték és a belső kamatláb módszerének az újra-befektetési hozamrátára vonatkozó automatikus feltételezése tipikus és nem tipikus hozamsorú projektek esetén. A nem tipikus hozadéksorú beruházások nettó jelenértékének és belső kamatlábának tartalmi összefüggései. A nem tipikus hozadéksorú beruházások gazdaságosságának feltérképezési lehetőségei. A projektek aggregált tőkeigényének gazdasági tartalma, meghatározó tényezői és becslési lehetősége. Az aggregált tőkeigény és a kalkulatív kamatláb összefüggése. A belső kamatlábhoz tartozó aggregált tőkeigény gyors becslésének lehetősége. A Fisher ráta lényege, létrejöttének feltételei, számszerűsítése. A ráta pénzügytani és vállalatgazdaságtani jelentősége. Az alternatív technológiák közötti választás módszerének szakirodalmi kettőssége. Az egyes technológiák azonos összegű nyereségének információ-tartalma. A kapacitás-kihasználási lehetőségek hatása a technológiák közötti célszerű választásra. Termékköltség számítások. Termékköltség változatok. A tőkére vonatkozó hozamelvárás beillesztése a termékköltség számításokba. Az egyes termékek teljes megtérülési követelményének becslési lehetőségei. Termékgazdaságossági számítások. A kínálati ár becslése. Megtévesztő hatású rangsorképző mutatók. A gazdaságosság szerinti rangsorképzés elvi és módszertani összehasonlítása a beruházás-gazdaságossági és a termékgazdaságossági számítások témakörében.